chrome firefox opera safari iexplorer

Як не стати жертвою міліції: поради правозахисників

03 липня 2013 о 11:53

Офіційної статистики із випадків насильства і тортур в українській міліції досі немає, але щорічно фіксують сотні тисяч випадків незаконного насильства над співгромадянами з боку правоохоронців.

Щоб не стати жертвою міліції, правозахисники сходяться в одному: в контакт з правоохоронцями краще взагалі не вступати, пише Українська правда з посиланням на ЛігаБізнесІнформ.

«Враховуючи те, що в нашій міліції, прокуратурі та судах діють, на жаль, принципи кримінальної субкультури — кругова порука за формулою „своїх не здаємо“, — краще уникати зустрічей з ними», — рекомендує голова правління Громадянського комітету захисту прав громадян Микола Козирєв.

За його словами, якщо зустріч з міліціонерами все ж відбулася, то, залежно від конкретної ситуації рекомендації можуть бути різні, але є кілька обов'язкових універсальних правил:

— Поводитись максимально коректно, але з гідністю.

— Ввічливо, але наполегливо змусити міліціонера представитися, якщо він не зробив цього сам; не кваплячись, записати, зафіксувати його дані.

— Спокійно вимагати пояснень про причини затримання чи інших дій, що обмежують вашу свободу.

— Незаконні дії міліціонера необхідно оскаржити районному прокурору; бездіяльність прокурора оскаржити в суді — і не здаватися.

— Відповідати на будь-які питання міліціонера — справа добровільна; обов'язок відповідати настає тільки у випадку офіційних слідчих дій, «під протокол».

За словами співкерівника Харківської правозахисної групи Євгена Захарова, юридичні способи захисту від міліції можуть бути ефективні, але загального рецепта бути не може: "У будь-якому випадку, треба знати, на що міліція має право, а на що не має. І поводитися впевнено. Але ця порада може не допомогти, якщо зустрінешся з колишнім гопником, який в міліцію пішов гроші піднімати".

За даними опитування, проведеного навесні Інститутом соціології НАН України, лише 1% українців повністю довіряє міліції — це найнижчий показник серед державних інститутів.

У 2004 році насильства в міліції зазнали більше мільйона українських громадян, у 2005—2009 роках відбувся різкий спад — мільйон за всі п'ять років. У 2010-м кількість постраждалих знову виросла — 780 тис., в 2011 їх стало знову майже мільйон — 984 тисяч.

Розділи: Суспільство

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути