chrome firefox opera safari iexplorer

На Землі знайшли невідомий раніше каньйон завдовжки 750 кілометрів

30 серпня 2013 о 10:36

Міжнародна група геологів із Великобританії, Італії і Канади повідомила про виявлення ними раніше невідомого каньйону на Землі завдовжки 750 кілометрів. Відкриття було зроблено при аналізі даних радарного сканування крижаного щита Гренландії, подробиці з посиланням на статтю вчених в журналі Science наводить ScienceNow.

Розміри виявленої під льодовиком ущелини співвідносні з Великим каньйоном у США. За довжиною (750 кілометрів проти 446) вона перевершує, за шириною (10 кілометрів) йде врівень, а за глибиною (800 метрів проти 1800 у найглибшому місці) програє північноамериканському аналогу. У своїй роботі дослідники відзначають, що гренландський каньйон з'явився до льодовикового щита і міг здійснити істотний вплив на його формування. Детальне знання рельєфу найбільшого острова дозволить вченим краще спрогнозувати і сучасну поведінку льодовика, танення якого активно досліджується гляциологами і кліматологами.

Наявність каньйону дозволяє також пояснити два факти. Велика ущелина відігравала роль дренажної системи і запобігла появі підлідних озер, подібних до підлідного озера Восток в Антарктиді. Окрім того, вода і крига залишили сліди вже на морському дні, що примикає до острова: раніше вчені вважали, що канали поблизу гренландського узбережжя промиті морською водою.

Вчені використовували дані, отримані радарами на літаках. Влітку 2013 року фахівці NASA у рамках окремого дослідницького проекту випробували у Гренландії автономного робота на сонячних батареях, який вирішував те саме завдання з поверхні. Робот пропрацював п'ять тижнів, після чого його результати були оцінені інженерами як позитивні, хоча за підсумками випробувань у конструкцію і довелося внести ряд змін.

Джерело: DT.UA
Розділи: Довкілля

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути