chrome firefox opera safari iexplorer

У Львові зазвучав унікальний інструмент часів Шевченка

22 серпня 2013 о 17:43

У межах IV Конгресу МІОК з нагоди 200-ліття Тараса Шевченка у Львові продемонстрували гру на унікальному музичному інструменті – торбані. Український композитор Юрій Фединський виконав мелодію, яку свого часу мав нагоду чути Кобзар.

У Львові вже роками не чули звуків цього народного струнного щипкового музичного інструменту, розповіли організатори.

Аби наблизити учасників Конгресу до середовища, в якому жив Шевченко, торбан реставрували та відтворили його звучання. Поет мав три такі музичні інструменти, тому, припускають, що й сам Шевченко умів грати на торбані.

Організатори зазначили, що гру на торбані виконав саме Юрій Фединський – американський композитор з українським корінням, культурний діяч, педагог.

На сьогодні музикант бере активну участь у популяризації традиційного кобзарства, організовує та проводить кобзарські табори-вишколи. Був співорганізатором-засновником тріо бандуристів у Нью-Йорку, ансамблів «Карпатіяни» та «Хорей Козацький».

Додамо, що продемонстрований торбан ззовні дуже схожий на німецьку лютню-теорбу, але торбан багатий приструнками. Відомо, що лютню-теорбу завезли до Польщі італійські музиканти, а вже там інструмент потрапив до рук придворних музик українського походження. Останні оздобили інструмент приструнками, надавши слов’янського шарму.

Нагадаємо, що загалом в рамках IV Конгресу МІОКу заплановано 27 культурних заходів.

Довідка

Торбан – народний струнний щипковий музичний інструмент (30-40 струн), з родини лютневих, близький до теорби, від якої різниться додатковими приструнками, як на бандурі. Був поширений з першої половини 18 до початку 20 століття в Україні, Польщі і Росії (так звана «панська бандура» зовнішньо походить на торбан, але різниться від нього технікою гри).

Поміж українських торбаністів відомі І.Кошовий з Полтави, придворний музикант В.Ржевуського – Григорій Відорт, його син Каєтан (придворний торбаніст Санґушків) та онук Франц Відорт, Томаш Падура, Комарницький, декілька Розумовських, І.Александров, В.Сварог.

Джерело: ZAXID.NET
Розділи: Новини культури

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути