chrome firefox opera safari iexplorer

Як виявляти підробні ліки?

11 січня 2014 о 11:33

З кожним роком в Україні зростає кількість вироблених фальшивих ліків. Які препарати підробляються найбільш часто і як можна розпізнати підробку — ці питання хвилюють багатьох з нас.

Звіт Інституту з боротьби з контрафактними медикаментами свідчить: якщо в 2005 році світовий ринок підроблених ліків становив 26 млрд євро, то в 2010 зріс більш ніж у два рази — до 55 млрд, і становить 10% від легального. На сьогодні найбільшими виробниками фальшивок є Індія, Китай і Росія.

За оцінками МОЗ, в Україні число підроблених ліків (у тому числі неякісних препаратів), не більше 1–1,5% від загальної кількості. За іншими оцінками, ця цифра значно занижена і насправді становить 5–15%.

Умовно, фальшиві ліки ділять на два класи: до першого відносять препарати, виготовлені за всіма правилами, але без дотримання авторських прав, контролю якості, невиплат податків та ін. Якість таких препаратів не гарантується, і споживач не зможе пред’явити претензії «підприємству», що їх виробляє.

До другого — абсолютно неякісні ліки. Такі препарати можуть виготовлятися з ліків із закінченим терміном придатності, на які просто наклеюються нові етикетки. За законом, такі препарати повинні утилізуватися на спеціальних заводах в Сумах та Одесі. Інший варіант — етикетки з дорогих ліків просто переклеюють на дешевші препарати абсолютно іншого складу.

Пустушка — найбільш поширений спосіб фальсифікації ліків. Для її виготовлення крейду чи борошно просто пресують під форму оригінальної таблетки. Ще один вид фальшивки — препарати зі значно заниженою кількістю діючої речовини. В таких ліках за основу береться та сама крейда або борошно і невелика кількість діючої речовини.

Найчастіше підробляють найбільш розрекламовані ліки іноземного виробника (оскільки їхня вартість вища, ніж вітчизняних), які мають попит в певний час року. В аптеках України найчастіше зустрічаються фальшивки ліків: «Доларен», «Фестал», «Уролесан», «Омез», «Кетанов», «Но-шпа», «Імпаза», «Етанол96», «L-лізину есцинат», «Анаферон дитячий», «Баралгетас», «Енап», «Ротокан», «Темпалгін», «Мукалтин», «Фуросемід».

Як розпізнати фальшиві ліки?

Точно встановити підробку може тільки фахівець зі стажем. Однак є кілька правил, на які слід звернути увагу.

За порадами фахівців, перше, на що повинен звернути увагу споживач, — упаковка ліків. Вона повинна бути якісною: зображення, написи і штрих-код — чіткими і не змазаними. Друге — повинен бути вказаний термін придатності. Також звертайте увагу на форму і колір пігулок або порошку, їхню вагу.

Перевірте в упаковці інструкцію із застосування ліків. Якщо її немає, або вона перекладена на українську мову з помилками — це ознаки фальсифікації. У разі, якщо у вас з’явилися сумніви, ви можете попросити фармацевта показати документи, що підтверджують якість препарату. Найчастіше підробляють БАДи (біологічно активні добавки), які, по суті, і не є ліками.

У реєстрі на сайті Держліків України  можна перевірити, чи є придбаний вами засіб ліками або БАДом.

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі