chrome firefox opera safari iexplorer

На Землі розпочалося шосте масове вимирання, — вчені

20 червня 2015 о 11:19

Земля вступає в шосте масове вимирання, в результаті якого можуть зникнути більшість нині існуючих на планеті видів, у тому числі люди.

Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Science Advances, передає Еспресо.TV.

В огляді результатів дослідження наголошується, що вчені працювали з археологічними даними, що розкривають час загибелі різних тварин, а також з сучасними даними по зникненню видів. Були виявлені більш високі темпи вимирання тварин, ніж це було перед попередніми п'ятьма хвилями масової загибелі живого на Землі.

«Якщо дозволити цьому продовжитися, на відновлення життя потрібно багато мільйонів років і незабаром зникне наш вид», — зазначив один з авторів дослідження, мексиканський учений Джеррард Селлабос.

Пояснюється, що людство не зможе існувати в умовах, коли будуть виснажені ресурси тваринного світу і природи в цілому.

На думку дослідників, у людства ще є можливість запобігти вимирання, якщо сконцентруватися на захисті тваринного світу, проте з кожним роком це буде все складніше: людина займає все більше території, знищуючи ареал проживання багатьох видів.

Як підкреслюють вчені, вони спеціально використовували найбільш консервативні оцінки — максимальна частота вимирань в «мирний час», мінімальна частота зникнення видів сьогодні — для того, щоб уникнути звинувачень у алармізм і згущуванні фарб.

За їхніми розрахунками, в епохи, що передували антропоцену — століттю людини, кожні сто років зникало приблизно по два види ссавців на кожні десять тисяч існували в той час видів тварин. У 20 столітті ця цифра зросла у 114 разів.

Іншими словами, те число видів, які припинили своє існування за цей час, звичайно зникає за 10 тисяч років, а не за одне століття. Темпи вимирання тварин в останні два століття, як відзначають вчені, стрімко наближаються до того, з якою швидкістю зникали представники флори і фауни 66 мільйонів років тому, коли зникли динозаври, морські рептилії і птерозаври.

«Ми підкреслюємо, що наші підрахунки швидше за все недооцінюють серйозність кризи вимирання, бо нашою метою було визначити реальний нижня межа впливу людства на біорізноманіття», — відзначили дослідники.

Вони висловлюють сподівання, що результати дослідження привернуть увагу громадськості і будуть зроблені відповідні висновки.

Зараз прийнято виділяти п'ять найсильніших масових вимирань живого на Землі: від ордовикско-силурійського, яке сталося приблизно 440 млн років тому, до крейда-палеогенового, яке відбулося приблизно 65,5 млн років тому. В рамках останнього, як вважається, і зникли динозаври.

Розділи: Довкілля

10 вересня

Інші дати
Народився Олександр Довженко
(1894 – 1956) – видатний український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографу.
«Боже, як багато у світі краси! Яке небо! А Дніпро синій-синій, чистий. Брате мій Дніпре, батько мій дорогий і прекрасний» (О. Довженко)
Розгорнути
Народився Олександр Палладін
(1885 - 1972) — український біохімік. Президент Академії наук Української РСР (1946—1962), академік АН УРСР і АН СРСР. Засновник української школи біохіміків.
Розгорнути
День пам’яті Івана Григоровича-Барського
(1713 – 1791), найвидатніший архітектор українського бароко.
"Трудившийся в разных строениях, воду привел в различные места в города сем от различных источников с-под гор, а потом строил каменные церкви, колокольни и покои. Первую церковь зделав у Кирилловском монастыре, з зводницею и брамою, и погребами, церковь Покровскую и Набережно-Никольскую; у Козельце церковь штукатурнею украшал и тынковал, и колокольню вновь построил, у Золотоношском Красногорском монастыре церковь, колокольню у Петропавловськом монастыре, у Соборно-Успенском соборе с церквою. Ещё магазин городской и гостинной дом, жилые покои Греческому монастирю и Юрию Дранчеву…"
Розгорнути