chrome firefox opera safari iexplorer

У Дніпропетровську відзначили 125-у річницю відомої землячки Олени Блаватської

11 травня 2016 о 09:52

У Дніпропетровську відзначили 125-у річницю відомої землячки – письменниці, теософа та філософа Олени Блаватської. Вшанування письменниці вперше відбулось на офіційному рівні, повідомляє Радіо Свобода.

У Національному гірничому університеті організували міжнародну конференцію «Блаватська і сучасність. Духовні аспекти сучасного світорозуміння», у якій взяли участь філософи, культурологи, вчені та теософи з різних країн світу.

У ході конференції відбулась публічна лекція екс-віце президента Теософського товариства, радника парламенту Індії з питань екології Махендри Сінгала про Олену Блаватську. Окрім того, в ході конференції презентували створений дніпропетровськими журналістами фільм «Олена Блаватська. Повернення…».

У фільмі знайшла відображення непроста історія створення єдиного в світі музею Олени Блаватської та її родини у Дніпропетровську, який наразі є одночасно музеєм, науковим і просвітницьким центром.

Окрім того, в Музейному центрі Блаватської відбулось читання фрагментів із творів письменниці та відкриття оновленої експозиції «Блаватська. Доля і спадщина», а у Дніпропетровській консерваторії – концерт, присвячений її пам’яті.

2015 року одна з центральних вулиць Дніпропетровська, вулиця Щербицького, що поблизу обласної ради, була перейменована рішенням в. о. міського голови Дніпропетровська Галини Булавки на вулицю письменниці, уродженки міста Олени Блаватської.

Тоді ж вулицю Ленінградську, де розташований будинок-музей Блаватської, перейменовано на вулицю Князя Ярослава Мудрого.

Олена Блаватська (1831–1891) народилася в Катеринославі. Письменниця, мандрівниця, філософ. Здійснила триразову навколосвітню подорож. Заснувала Теософське товариство, головною метою називала «створити ядро Всесвітнього Братерства, де не буде мати значення різниця раси, колір шкіри, стать, каста й віросповідання».

Цікаві факти

  • У своїй автобіографічній книзі «Моє життя» Магатма Ганді зазначав, що на його світогляд вплинули особисте спілкування з членами Теософського товариства і читання праць О. П. Блаватської.
  • Згідно з книгою культуролога і політолога Ксенії Мяло, Магатма Ганді казав, що для нього було б радістю «торкнутися краю одягу пані Блаватської».
  • У 1991 році кіностудією «Центрнаучфільм» був знятий фільм «Хто ви, мадам Блаватська?». Головну роль у фільмі зіграла народна артистка Росії Ірина Муравйова.
  • Всі роботи О. П. Блаватської, як і раніше перевидаються, часом у кількох редакціях. Її твори перекладені на всі європейські мови, а також на іврит, арабську, тамільську, гінді, китайську, японську, в'єтнамську та багато інших.
  • У 1975 році урядом Індії була випущена пам'ятна марка, присвячена 100-річчю створення Теософського товариства. На марці зображено печатку Товариства і його девіз: «Немає релігії вище істини».

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути