chrome firefox opera safari iexplorer

Навчимо дітей піклуватися про планету

03 червня 2016 о 15:16

Навчити дитину піклуватися про нашу планету — першорядне завдання для всіх батьків, які хочуть, щоб їхні діти виросли свідомими та здоровими. Ми розповімо про прості кроки, які допоможуть це зробити.

Навчити дитину піклуватися про нашу планету — першорядне завдання для всіх батьків, які хочуть, щоб їхні діти виросли свідомими та здоровими.

Кожен день діти пізнають світ, досліджують природу та її таємниці. Діти дуже допитливі й охоче цікавляться всім новим — все це допоможе батькам розповісти й показати, як піклуватися про нашу планету. Знання, навички та звички, отримані від батьків, дуже важливі для дитини і будуть відігравати важливу роль протягом усього її життя.

Фото: David Haberthur/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0

Почніть з найпростіших кроків: запропонуйте дітям піклуватися про Землю разом, розповідаючи про важливість тих чи інших дій.

1. Ходити до магазину з еко-сумкою. Щоразу, роблячи покупки в магазині, ми приносимо додому десятки одноразових поліетиленових пакетів. Ці пакети — одні з головних забруднювачів у наших містах: щорічно в світі використовується 500 мільярдів пластикових пакетів. Кожен з нас користується пакетом не більше кількох днів, після чого він відправиться на звалище розкладатися не один десяток років. Пакети також потрапляють в океани, а потім — у шлунки морських тварин.

Покажіть дитині, що пакети можна замінити стильним рюкзаком, тканинним мішечком, плетеною сумкою-сіточкою або еко-сумкою, які не тільки практичніші, але і не будуть шкодити довкіллю (якщо ви їх, звичайно, згодом не викинете у відро для сміття; для правильної утилізації здайте їх до пунктів прийому старого одягу та речей, позначених на інтерактивній мапі).

Розкажіть дітям, чому важливо навчитися сортувати сміття і здавати його на переробку до пунктів прийому вторсировини. Фото: Miran Rijavec/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by/2.0

2. Сортувати сміття. Розкажіть дітям, чому важливо навчитися сортувати сміття і здавати його на переробку до пунктів прийому вторсировини. Навчити дитину відрізняти один матеріал від іншого допоможе цікава гра «Recycle Roundup» («Сортуємо сміття»).

Рослини потрібні для очищення повітря і збагачення його киснем. Фото: soikkoratamo/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

3. Дивитися фільми про природу та екологію. Дивіться підбірку найкращих екофільмів, що змінюють погляд на світ.

4. Брати тару із собою. Купуйте менше розфасованих товарів: 33% того, що ми викидаємо на звалища, — це упаковка. У багатьох магазинах і на ринках можна купити продукти «на вагу» — це і екологічніше, і економніше.

5. Вирощувати кімнатні рослини. Рослини потрібні не тільки для прикрашання інтер'єру, але і для очищення повітря і збагачення його киснем. Підберіть рослини, які найкраще очищують повітря в кімнаті. Вирощування рослин — захопливе і корисне заняття як для дітей, так і для дорослих.

Розкажіть дитині, чому не можна викидати батарейки, акумулятори та подібні токсичні відходи. Фото: Peter Nijenhuis/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

6. Економити воду. Навчіть дітей вимикати воду, коли вони чистять зуби. Розкажіть дитині, як важлива вода для життя і чому її потрібно економити. Це стосується і миття посуду: багато дій у роботі по дому в цьому процесі не вимагають постійного потоку води.

7. Вимикати світло. Виходячи з кімнати, не забувайте вимикати світло, якщо у вас встановлено лампу розжарювання. Що стосується люмінесцентних ламп, то вони перегорають у разі частих вмикань-вимикань тому вимикайте тільки в разі, якщо виходите з кімнати більш ніж на 15 хв.

8. Не викидати небезпечне сміття в загальний смітник. Розкажіть дитині,чому не можна викидати батарейки, акумулятори та подібні токсичні речі.

Розкажіть дітям про простий і корисний спосіб переробки залишків органічних відходів, які викидаються багатьма. Фото: Chiot's Run/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0

9. Обирати не пластикову тару, а скляну. Після використання скло і пластик можна здати до пунктів прийому відходів на переробку. Але скляну тару легше переробити, крім цього, пластик часто містить шкідливі речовини.

10. Брати багаторазову еко-пляшку з собою. Такі пляшки зроблені з більш міцних і екологічно чистих матеріалів і прослужать набагато довше.

11. Використовувати харчові відходи з користю. Якщо у вас є город або сад, організуйте ділянку для приготування компосту — натурального органічного добрива для рослин з харчових відходів. Розкажіть дітям про простий і корисний спосіб переробки залишків овочів, фруктів, зелені і т.п. відходів, які викидаються багатьма. Нескладна робота на присадибній ділянцізміцнить імунітет дитини і поліпшить настрій.

Використовуйте обидві сторони паперу. Фото: Jana Reifegerste/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0

12. Активувати енергоощадний режим техніки. Комп'ютери, телевізор і інша домашня електроніка має функцію енергоощадного режиму. Покажіть дітям, як встановити в електроніці оптимальні енергоощадні налаштування для економії електроенергії протягом дня, і нагадайте, що на ніч електроніку краще вимикати. Вимкнення комп'ютера допоможе заощадити до 40 Вт електроенергії на добу.

13. Користуватися електронними квитками. Якщо є можливість зробити вибір, краще вибирати електронний квиток: ціна на його створення в рази менша, ніж на паперовий.

14. Використовувати обидві сторони паперу. Кожен лист має дві сторони, і в більшості випадків не буде проблемою, якщо ви надрукуєте або скопіюєте що-небудь на обох сторонах. Це допоможе скоротити кількість вживаного паперу.

Іграшки з натуральних матеріалів легше переробляються і не шкодять довкіллю. Фото: Maria Filipe Castro/flickr.com. Ліцензія: creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0

15. Купувати тільки потрібні товари і не викидати зайвого. Розкажіть, що непотрібні речі можуть бути корисними для когось: їх можна роздати друзям або віднести в благодійний фонд.

16. Обирати іграшки з натуральних матеріалів: тканини, дерева, паперу. Такі іграшки легше переробляються і не шкодять довкіллю. Також, вони безпечніші для дитини.

Розділи: Довкілля

20 вересня

Інші дати
Наталія Лотоцька 
1938 – театральна актриса. Лауреат Шевченківської премії. Ролі: Пріська («Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка), Хведоска («Дві сім’ї» М. Кропивницького), Поліксена («Кассандра» Лесі Українки) та ін. Ведуча передачі Українського радіо «Від суботи до суботи» (понад 30 років). 
Розгорнути
Народився Іван Світличний
(1929, с. Половинкине Луганської області - 1992) - український мовознавець та поет. Твори "Ґранатові сонети", "Серце для куль і для рим", "У мене тільки слово".
Свободу не втікати з бою, Свободу чесності в бою, Любити те, що сам люблю, А не підказане тобою, Свободу за любов мою Хоч і накласти головою, А бути все ж самим собою, — Не проміняю на твою, Ліврейську, жебрану, ледачу, Вертку, заляпану, як здачу, Свободу хама й холуя. Несу свободу в суд, за грати, Мою від мене не забрати — І здохну, а вона — моя. (c) Іван Світличний, 1929
Розгорнути