chrome firefox opera safari iexplorer

Вчені знайшли шість схем, за якими пишуть книжки

08 липня 2016 о 16:58

Вчені з Computational Story Lab в університеті Вермонта (США) з'ясували, що усі літературні твори побудовані на чергуванні полюсів емоційного забарвлення.

У своєму дослідженні вони виділили шість базових кривих, які ілюструють популярні послідовності «злетів» і «падінь», повідомляє Еспресо.tv.

У своєму аналізі учені відштовхувалися від ідеї, що кожне слово можна охарактеризувати як позитивно або негативно емоційно забарвлене. Вони використали алгоритм Hedonometer, в якому це емоційне навантаження виражене в числовому значенні.

Алгоритм надає числове значення кожному слову, потім ділить текст на уривки по 10 000 слів і вираховує середню емоційну валентність. Таким чином вони проаналізували 1737 текстів з електронної бібліотеки проекту «Гутенберг», які були скачані більше 150 разів.

«Ми знайшли набір з шести основних дуг, на основі яких будуються більш складні наративи», — заявляють учені. Звичайно, багато творів мають тоншу побудову, але на загал виглядають так:

«Із грязі в князі» (злет) : «Аліса в країні чудес» Люіс Керолл

«Трагедія» (падіння) : «Ромео і Джульєта» Уільям Шекспір

«Людина в ямі» (падіння-злет) : «Чарівник країни Оз» Лаймен Френк Баум

«Ікар» (злет-падіння) : «Римський Експрес» Артур Гріффітс

«Попелюшка» (злет-падіння-злет) : «Різдвяний гімн» Чарльз Діккенс

«Едіп» (падіння-злет-падіння) : «Герой нашого часу» Михайло Лермонтов

Наприклад, емоційні дуги усіх книг про Гаррі Поттера будуються за однаковою схемою «із грязі в князі» («убити дракона»), хоча емоційне забарвлення змінюється від сцени до сцени.

За словами авторів, результати дослідження можуть бути цікаві не лише літературознавцям, але і розробникам програм для написання тексту.

Наприклад, якщо судити по кількості скачувань на сайті бібліотеки «Гутенберга», то читачам більше подобаються історії, в яких багато разів змінюється емоційний полюс і які закінчуються падінням.

Розділи: Суспільство

27 листопада

Інші дати
Народилася Ольга Кобилянська
(1863, Румунія —1942) — українська письменниця. Авторка творів «Земля», «Царівна», «Меланхолійний вальс», «В неділю рано зілля копала» та ін.
Розгорнути
Народився Григорій Чупринка (Грицько Чупринка)
(1879, с.Гоголів, Київська область - 1921) — український поет і громадський діяч. Автор збірок лірики «Огнецвіт», «Метеор», «Ураган», Сон-трава», «Білий гарт», поеми «Лицар-Сам».
«Розкішний степ... Убогі села... Це ти, мій краю чарівний? Мій рідний край такий веселий, Мій рідний край такий сумний!» (Григорій Чупринка)
Розгорнути