chrome firefox opera safari iexplorer

Цікаво про мандарини: що ви про них знаєте

22 грудня 2016 о 12:09

Мандарин – це плід багаторічної рослини родини Рутових, поширена цитрусова культура, що також використовується як лікарська, ефіроолійна та декоративна.

Чи знаєте ви, що не все, що люди звикли називати мандаринами, насправді так називається. Здебільшого, у наших супермаркетах продаються гібриди:

• Мандарин + грейпфрут = танжерин (більш дрібний апельсин, легко чиститься )
• Мандарин + апельсин = тангора (яскраво-помаранчева м’якоть, солодкий смак, плеската форма)
• Мандарин + дикий лимон = цітрандарин (кислуватий смак)
• Мандарин (сацумскій) + ічанг = ічандарин (теж кислий, але маленьких розмірів)
• Мандарин + кумкват = каламондин (дуже дрібні мандарини)
• Мандарин + апельсин-корольок = клементин (дуже солодкі. Найпоширеніші)

Батьківщиною мандаринів вважається Південно-Східна Азія, а саме — Китай. Цей досить древній плід в далекі часи їли тільки заможні китайці. Сьогодні мандарини доступні абсолютно всім, до нас найчастіше завозять цитрусові з Туреччини, Ізраїлю, Грузії, Марокко та найрідше з Іспанії. Турецькі – недорогі, але часто кислуваті і з кісточками, чистяться погано. Марокканські (клементини) – смачні і якісні за всіма показниками. Іспанські – великі, солодкі, але дорогі. Грузинські – невеликого розміру, з тонкою шкіркою, але часто трохи кислі.

Мандарини – особливі фрукти, тому що у них не містяться нітрати. Шкідливі речовини не можуть співіснувати з лимонною кислотою.

Цей тропічний фрукт надзвичайно корисний, адже містить у собі величезну кількість вітамінів, таких як вітамін С, В, Д, К. Також багатий магнієм, кальцієм, фосфором, залізом, органічними кислотами. До речі, біле павутиннячко мандарина не варто викидати, адже воно також дуже корисне, оскільки містить глікозиди, які зміцнюють судини.

Найсмачнішими мандаринами вважаються плоди невеликого розміру з яскравою твердуватою помаранчевою шкіркою. Крім того, вони ще й краще зберігаються. Цей різновид називають клементин.

Цікавий факт: фрукт клементин – це насправді гібридом апельсина-королька і мандарина, який у 1902 році виростив французький священик Клеман, який за сумісництвом захоплювався селекцією фруктів. І до сьогодні найсмачніший клементин можна знайти у Корсиці (Франція).

Щоб мандарини довше зберігалися, їх необхідно помістити в холодильник , бажано в окремий відсік. Якщо вони в поліетиленовому пакеті – відразу вийміть. Краще зберігати в сітці. Оптимальна температура для мандаринів становить +5°. Найдовше зберігаються цитрусові з листочками та хвостиками. А якщо натерти шкірку соняшниковою олією це продовжить термін зберігання.

Ніжний смак і безперечні корисні властивості мандаринів можуть нашкодити певній категорії людей. Цей цитрус протипоказаний, якщо у вас запалення кишківника, виразка шлунка або дванадцятипалої кишки. Не слід захоплюватися мандаринами, якщо у вас гастрит із підвищеною кислотністю шлункового соку. Мандарини сильно підвищують кислотність і подразнюють слизову оболонку кишківника та шлунка. А при нефриті, гепатиті та холециститі від вживання мандаринів варто відмовитися взагалі.

Не можна обійти й такий важливий момент, як схильність організму до алергічних реакцій. Мандарин вважається найсильнішим алергеном серед усіх цитрусових, тому як би вам не хотілося покращити з його допомогою свій новорічний настрій, намагайтеся дотримуватися міри. Особливо це стосується дитячого організму.

За матеріалами «Порадника», «Педагогічна преса»

10 вересня

Інші дати
Народився Олександр Довженко
(1894 – 1956) – видатний український письменник, кінорежисер, кінодраматург, художник, класик світового кінематографу.
«Боже, як багато у світі краси! Яке небо! А Дніпро синій-синій, чистий. Брате мій Дніпре, батько мій дорогий і прекрасний» (О. Довженко)
Розгорнути
Народився Олександр Палладін
(1885 - 1972) — український біохімік. Президент Академії наук Української РСР (1946—1962), академік АН УРСР і АН СРСР. Засновник української школи біохіміків.
Розгорнути
День пам’яті Івана Григоровича-Барського
(1713 – 1791), найвидатніший архітектор українського бароко.
"Трудившийся в разных строениях, воду привел в различные места в города сем от различных источников с-под гор, а потом строил каменные церкви, колокольни и покои. Первую церковь зделав у Кирилловском монастыре, з зводницею и брамою, и погребами, церковь Покровскую и Набережно-Никольскую; у Козельце церковь штукатурнею украшал и тынковал, и колокольню вновь построил, у Золотоношском Красногорском монастыре церковь, колокольню у Петропавловськом монастыре, у Соборно-Успенском соборе с церквою. Ещё магазин городской и гостинной дом, жилые покои Греческому монастирю и Юрию Дранчеву…"
Розгорнути