chrome firefox opera safari iexplorer

Зажинки-2020 відбулись у Переяславі

11 липня 2020 о 10:01

Зажинки або свято першого снопа — традиція, відновлена засновником фонду «Рідна країна» Миколою Томенком ще 2006 році.

Цього року захід відбувся за підтримки Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Туди прибули гості, серед який Народні артистки України — Наталя Сумська та Жанна Боднарук, — які вже не вперше жнивують на полі разом з «Рідною країною». До свята також долучилась й Народна артистка Інеса Братущик.

Директор закладу Олексій Лукашевич розповів про всі цікавинки та нові локації й об'єкти на території. Він також запросив всіх відвідати заповідник й наголосив, що робота музеїв відбувається з урахуванням усіх правил карантину.

Наталя Сумська, Микола Томенко, Інеса Братущик

Під час свого виступу засновник фонду й ініціатор заходу Микола Томенко зазначив: «Коли ми кажемо жнива, то маємо на увазі, що Україна годує увесь світ!» 

Микола Томенко, Олексій Лукашевич

Перший сніп господарі забирали в хату і ставили на покутті. Його прикрашали цілющими травами і цілий рік він мав оберігати помешкання від всякого лиха.

Жанна Боднарук

Хліб для українців здавна був світоглядною основою. Відомий французький прозаїк Оноре де Бальзак, який був в Україні 1850-го року, в листі своєму другові повідомляв, що, вивчаючи місцеві звичаї, записав 77 рецептів приготування хліба!

Традиційно в Центральній Україні жнива розпочинали за тиждень до свята Петра і Павла та обов’язково в «жіночі» дні: середу, п’ятницю чи суботу. У святковому одязі, з серпами та косами, люди виходили в поле на зажинки, або Свято першого снопа. Священик благословляв роботу і перший сніп, просив у Бога доброго врожаю. Зажинали під обрядові пісні та примовляння.

Жінки в'яжуть снопи 

Перший сніп, рясно прикрашений польовими квітами, приносили додому, ставили під образами, а після жнив ховали в комору, щоб занести до хати – вже як дідуха – на Святвечір. 

В 2018 році в Золотоніському районі на Черкащині учасники зажинок встановили національний рекорд у номінації «Наймасовіші заходи», який відзначили у Національному реєстрі рекордів України як наймасовіші зажинки на одному полі. 

25 лютого

Інші дати
Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
1871 – українська письменниця, перекладачка, культурний діяч. Автор численних віршів, поем, драматичних творів («Камінний господар», «Лісова пісня», «Бояриня» та ін.).
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)
Розгорнути
Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».
Розгорнути
Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
Розгорнути