chrome firefox opera safari iexplorer

Зажинки-2020 відбулись у Переяславі

11 липня 2020 о 10:01

Зажинки або свято першого снопа — традиція, відновлена засновником фонду «Рідна країна» Миколою Томенком ще 2006 році.

Цього року захід відбувся за підтримки Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав».

Туди прибули гості, серед який Народні артистки України — Наталя Сумська та Жанна Боднарук, — які вже не вперше жнивують на полі разом з «Рідною країною». До свята також долучилась й Народна артистка Інеса Братущик.

Директор закладу Олексій Лукашевич розповів про всі цікавинки та нові локації й об'єкти на території. Він також запросив всіх відвідати заповідник й наголосив, що робота музеїв відбувається з урахуванням усіх правил карантину.

Наталя Сумська, Микола Томенко, Інеса Братущик

Під час свого виступу засновник фонду й ініціатор заходу Микола Томенко зазначив: «Коли ми кажемо жнива, то маємо на увазі, що Україна годує увесь світ!» 

Микола Томенко, Олексій Лукашевич

Перший сніп господарі забирали в хату і ставили на покутті. Його прикрашали цілющими травами і цілий рік він мав оберігати помешкання від всякого лиха.

Жанна Боднарук

Хліб для українців здавна був світоглядною основою. Відомий французький прозаїк Оноре де Бальзак, який був в Україні 1850-го року, в листі своєму другові повідомляв, що, вивчаючи місцеві звичаї, записав 77 рецептів приготування хліба!

Традиційно в Центральній Україні жнива розпочинали за тиждень до свята Петра і Павла та обов’язково в «жіночі» дні: середу, п’ятницю чи суботу. У святковому одязі, з серпами та косами, люди виходили в поле на зажинки, або Свято першого снопа. Священик благословляв роботу і перший сніп, просив у Бога доброго врожаю. Зажинали під обрядові пісні та примовляння.

Жінки в'яжуть снопи 

Перший сніп, рясно прикрашений польовими квітами, приносили додому, ставили під образами, а після жнив ховали в комору, щоб занести до хати – вже як дідуха – на Святвечір. 

В 2018 році в Золотоніському районі на Черкащині учасники зажинок встановили національний рекорд у номінації «Наймасовіші заходи», який відзначили у Національному реєстрі рекордів України як наймасовіші зажинки на одному полі. 

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути