chrome firefox opera safari iexplorer

16 червня — День пам'яті Івана Підкови

16 червня 2021 о 11:00

16 червня 1578 року у Львові привселюдно стратили Івана Підкову. Історики переповідають,що турецький султан Мурад Третій заплатив польському королю Стефану Баторію 50 биків, 4 бочки вина та 2 бочки маринованих лимонів за страту знаменитого козацького гетьмана. Згодом козаки викрали його тіло й перепоховали в Каневі.

А ще Тарас Шевченко у своєму творі «Іван Підкова» (1840 рік) прославив знаменитого народного ватажка: «Було колись — в Україні Ревіли гармати; Було колись — запорожці Вміли панувати. Пановали, добували І славу і волю…»

За одним із народних переказів, нібито Шевченко говорячи про Канів заповідав: «Тут був козацький цвинтар, тут похований Іван Підкова. Нехай мене тут і поховають».

Власне так і сталося. Тож наші козацькі очільники (за різними джерелами тут поховані щонайменше 5 козацьких гетьманів) й наш світоглядний батько Тарас спочивають саме у Каневі.

У Канівському монастирі, що стояв під Чернечою горою, доживали віку літні запорожці. Як свідчать Козацькі літописи, в 1578 році козаки, виконуючи заповіт, привезли у Канівський монастир і тут поховали страченого гетьмана Івана Підкову, Пам'ятник у Каневі став третім пам'ятником Підкові в Україні. Досі їх було два: у Львові та в Черкасах.

Героїчне життя й легенди щодо Івана Підкови заслуговують щонайменше на окремий історичний телесеріал. Нагадаю лише про неймовірну силу та міць Івана (Серпяга, Вода, Підкова), який мав зріст 2 метри 29 см!

А нині просто згадаємо нашого героя і слова Шевченка про нього:«Було колись добре жити На тій Україні… А згадаймо! Може, серце Хоч трохи спочине.»

Про історичний Канів рекомендую також переглянути наш фільм із циклу “7 ЧУДЕС УКРАЇНИ» на сайті 7chudes.in.ua

Микола Томенко, очільник Громадського руху «Рідна країна»

Розділи: Громадянська

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути