chrome firefox opera safari iexplorer

3 червня: цікаво знати

03 червня 2021 о 06:00

У народі 3 червня називали на честь цариці Олени, бо вважали її захисницею сільського господарства. Оскільки після цього дня вже не траплялося приморозків, висаджували пізні овочі і закінчували сіяти коноплі та льон. Обов’язково спостерігали за погодою, бо вірили: яким буде день на Олену – сонячним чи дощовим – такою буде й осінь.

Свята цариця Олена, мати імператора Костянтина, була християнкою, тож свого сина -майбутнього правителя всієї Римської імперії Костянтина у повазі до християнської релігії. 

Ставши правителем Західної частини Римської імперії, Костянтин видав в 313 році Міланський едикт про віротерпимість, а в 323 році, коли він зацарював як єдиний імператор над усією Римською імперією, поширив дію Міланського едикту і на всю Східну частину імперії. Після трьохсот років гонінь християни вперше отримали можливість відкрито сповідувати свою віру в Христа. 

Костянтин переніс свою столицю з Рима на схід, у місто Візантію , яка і була перейменована в Константинополь. 

За церковним календарем 3 червня вшановують Вишгородську (Володимирську) ікону Божої Матері; рівноапостольного царя Констянтина і матір його царицю Єлену; благовірного князя Констянтина та дітей його Михаїла і Федора, Муромських чудотворців; преподобного Касіана Грека, Углицького чудотворця.

Іменинники 3 червня:
Костянтин, Олена, Михайло, Ярослав, Федір.

3 червня народились:

1863 – Євген Петрушевич – український громадсько-політичний діяч, президент Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

1876 – Микола Бурденко – видатний український хірург, один із основоположників нейрохірургії. Перший президент Академії медичних наук СРСР, заснованої з його ініціативи.

1928 – Костянтин Степанков – український актор театру і кіно («Два місяці, три сонця», «З небес на землю», «Легенда про княгиню Ольгу», «Ярослав Мудрий», «Вавілон ХХ», «Гадюка»).

Події 3 червня:

1527 – о 7 годині вечора розпочалась Велика пожежа Львова, що знищила всю готичну забудову міста.

У 1571 році війська кримського хана Девлета I Герая захопили Москву і спалили її вщент.

1638 – почалася Жовнинська битва – вирішальна битва повстанців на чолі з Гунею Д. Т. проти польсько-шляхетського війська під час повстання Острянина.

1768 – звільнення міста Умань гайдамацькими загонами Максима Залізняка та Івана Гонти.

1973 – на авіасалоні в Ле Бурже розбився радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144.

2006 – Чорногорія проголосила незалежність.

Чи знаєте ви що:

3 червня -  День повторень. Цей день про: «повторення як запоруку ефективного навчання», про циклічні події в нашому житті: зміну дня і ночі, робочий день школяра або дорослої людини, рух автобусу протягом дня по маршруту, а головне — про команди повторення,  тобто циклічні оператори у мові програмування Паскаль.

Розділи: Календар

23 квітня

Інші дати
Народився Василь Земляк (Вацик)
(1923, - с. Конюшівка Вінницької обл. - 1977) - український письменник, видавець, кіносценарист.  Найбільше визнання здобула дилогія "Лебедина зграя" (фільм "Вавилон - ХХ") і "Зелені млини".
Розгорнути
Народився Григорій Тютюнник
(1920, с.Шипівка Полтавська область – 1961) - український письменник. Автор роману «Вир».
«Кажуть, що дуже мудрий чоловік оту всю техніку військову видумав. А я мислю так, що якби найшовся такий, що все оте попалив, той був би наймудріший...» (Григорій Тютюнник
Розгорнути
Народився Іван Шмальгаузен
(1884, м. Київ - 1963) - біолог. Всесвітньо відомий теоретик еволюційного вчення XX ст.
Розгорнути