chrome firefox opera safari iexplorer

3 червня: цікаво знати

03 червня 2021 о 06:00

У народі 3 червня називали на честь цариці Олени, бо вважали її захисницею сільського господарства. Оскільки після цього дня вже не траплялося приморозків, висаджували пізні овочі і закінчували сіяти коноплі та льон. Обов’язково спостерігали за погодою, бо вірили: яким буде день на Олену – сонячним чи дощовим – такою буде й осінь.

Свята цариця Олена, мати імператора Костянтина, була християнкою, тож свого сина -майбутнього правителя всієї Римської імперії Костянтина у повазі до християнської релігії. 

Ставши правителем Західної частини Римської імперії, Костянтин видав в 313 році Міланський едикт про віротерпимість, а в 323 році, коли він зацарював як єдиний імператор над усією Римською імперією, поширив дію Міланського едикту і на всю Східну частину імперії. Після трьохсот років гонінь християни вперше отримали можливість відкрито сповідувати свою віру в Христа. 

Костянтин переніс свою столицю з Рима на схід, у місто Візантію , яка і була перейменована в Константинополь. 

За церковним календарем 3 червня вшановують Вишгородську (Володимирську) ікону Божої Матері; рівноапостольного царя Констянтина і матір його царицю Єлену; благовірного князя Констянтина та дітей його Михаїла і Федора, Муромських чудотворців; преподобного Касіана Грека, Углицького чудотворця.

Іменинники 3 червня:
Костянтин, Олена, Михайло, Ярослав, Федір.

3 червня народились:

1863 – Євген Петрушевич – український громадсько-політичний діяч, президент Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

1876 – Микола Бурденко – видатний український хірург, один із основоположників нейрохірургії. Перший президент Академії медичних наук СРСР, заснованої з його ініціативи.

1928 – Костянтин Степанков – український актор театру і кіно («Два місяці, три сонця», «З небес на землю», «Легенда про княгиню Ольгу», «Ярослав Мудрий», «Вавілон ХХ», «Гадюка»).

Події 3 червня:

1527 – о 7 годині вечора розпочалась Велика пожежа Львова, що знищила всю готичну забудову міста.

У 1571 році війська кримського хана Девлета I Герая захопили Москву і спалили її вщент.

1638 – почалася Жовнинська битва – вирішальна битва повстанців на чолі з Гунею Д. Т. проти польсько-шляхетського війська під час повстання Острянина.

1768 – звільнення міста Умань гайдамацькими загонами Максима Залізняка та Івана Гонти.

1973 – на авіасалоні в Ле Бурже розбився радянський надзвуковий пасажирський літак Ту-144.

2006 – Чорногорія проголосила незалежність.

Чи знаєте ви що:

3 червня -  День повторень. Цей день про: «повторення як запоруку ефективного навчання», про циклічні події в нашому житті: зміну дня і ночі, робочий день школяра або дорослої людини, рух автобусу протягом дня по маршруту, а головне — про команди повторення,  тобто циклічні оператори у мові програмування Паскаль.

Розділи: Календар

6 червня

Інші дати
Вознесіння Господнє (у християн східного обряду)
Свято Вознесіння Господнього належить до числа дванадцяти найбільших свят у церковному році і безпосередньо пов'язане із святом Воскресіння Ісуса Христа. Відзначається воно на сороковий день після Великодня.
Розгорнути
Євген Вульф
1885 – український та російський учений-ботанік, біогеограф, флорист. Автор гербарію кримської флори, організатор Ботанічного музею, склав першу ботаніко-географічну карту цього регіону
Розгорнути
Народився Михайло Микиша
(1885, м.Миргород, Полтавська область - 1971) – український оперний та камерний співак, педагог.
 
Розгорнути
Народився Осип Дерибас (Дон Хосе де Рибас)
(1749, м. Неаполь, Італія  - 1800) – російський адмірал іспанського походження, засновник одеського порту та м. Одеси.
 
Розгорнути
Народився Ігор Сікорський
(1889, м. Київ — 1972) – український інженер, авіаконструктор, один з піонерів авіа будівництва, «батько» світового вертольотобудування. Створив літаки «Гранд», «Русский витязь», «Илья Муромец», які поклали початок багатомоторній авіації. На літаках Сікорського були вперше здійснені рейси через Атлантичний та Тихий океани.
«Сікорський – людина, яка втілила мрію Леонардо да Вінчі» (Михайло Згуровський)
Розгорнути
1768 – Максим Залізняк та Іван Ґонта підняли повстання гайдамаків проти поляків (початок Коліївщини)
Колії́вщина — селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні у 1768 році проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхетської Польщі. Очолив це повстання виходець із запорозької бідноти Максим Залізняк, а його найближчим сподвижником став Іван Гонта. Коліївщина стала найвищим етапом гайдамацького руху.
Сини мої, гайдамаки! Свiт широкий, воля, - Iдiть, сини, погуляйте, Пошукайте долi. Сини мої невеликi, Нерозумнi дiти, Хто вас щиро без матерi Привiтає в свiтi? Сини мої! орли мої! Летiть в Україну, - Хоч i лихо зустрiнеться, Так не на чужинi. (Тарас Шевченко)
Розгорнути