chrome firefox opera safari iexplorer

9 червня: цікаво знати

09 червня 2021 о 07:00

Православна церква 9 червня вшановує пам'ять мучениці Феодори Олександрійської. У народі день назвали Федорин. З ним пов'язані прикмети щодо погоди. Вважали, що перший літній туман випав на Федорин день — до врожаю грибів, голосно стукає дятел – до дощів.

За церковним календарем 9 червня вшановують священномученика Ферапонта, єпископа Сардійського; знайдення мощей преподобного Нила Столобенського; преподобного Ферапонта; перенесення мощей святителів Київських: Кипріана, Фотія та Іону; праведника Іоана Руського, сповідника; мучеників Феодору, діву, і Дидима, воїна.

Іменинники 9 червня:
Федір, Фотій, Нил, Феодора.

9 червня народились:

1878 – Іван Мар’яненко (Петлішенко) – український актор, режисер, педагог. Автор книг «Минуле українського театру», «Сцена, актори, ролі».

1888 – Олександр Яната – український агроном і ботанік. Організатор та редактор «Українського ботанічного журналу», один із засновників заповідників у Конча-Заспі та Каневі.

1930 – Володимир Войцюк – український меценат, педагог. Працюючи двірником у США, майже всі свої заощадження виділяв на меценатство: на створення кінострічок «Голод-33», «Нескорений» та «Атентат – Осіннє вбивство у Мюнхені»; пам’ятників Т. Шевченку та І. Франку тощо.

1937 – Микола Гвоздь – бандурист і диригент. Керівник Національної Капели бандуристів України з 1978 р.

9 червня відзначають:

  • День працівників текстильної і легкої промисловості.
  • Міжнародний день друзів.

Події 9 червня:

1866 – метеорит «Княгиня» упав на Закарпатті.
1847 – російський цар Микола I підписав вирок, за яким маляр і поет Тарас Шевченко віддавався в солдати.
1988 – стрибун із жердиною Сергій Бубка у Братиславі встановив світовий рекорд – 6,05 м.
1995 – у Сочі президенти Росії і України підписали договір про розділ Чорноморського флоту.

Чи знаєте ви, що:

Сьогоднішній день — чудова нагода написати або зустрітись з друзями, за якими ви скучили. Адже друзі — це не тільки спільні спогади, підтримка чи гарно проведений час, а й величезна користь для здоров'я. 

  • Друзі продовжують життя.

Дружні контакти збільшують на 50% вірогідність жити довше. Так само, наприклад, як відмова від куріння. Натомість дослідження кажуть, що для самотніх людей зростає ризик передчасної смерті з усіх причин та в цілому вони відчувають себе менш щасливими.

  • Друзі впливають на формування звичок.

Багато хто з нас почав бігати, ходити в тренажерний зал чи правильно харчуватись "за компанію”. Справді, багато наших здорових звичок формується в дружньому колі.

Проте це стосується не тільки хороших звичок. Дослідження вказують, що якщо ви маєте друга, який має надмірну вагу, ви також підпадаєте в зону ризику. Так само з курінням: вам буде важче кинути цю звичку, якщо серед ваших друзів є постійні курці. Тому обирайте друзів свідомо!

  • Друзі — ефективний знеболювальний засіб.

Люди з великим соціальним колом мають вищу толерантність до болю, ніж ті, у кого менше друзів. Науковці пояснюють цей ефект викидом потужної дози ендорфінів — гормону щастя, що випускає наш мозок під час спілкування з близькими друзями. В цьому випадку ендорфіни спрацьовують як природний болезаспокійливий засіб та стимулюють задоволення.

  • Друзі ще й можуть бути, як антидепресантами.

Постійний стрес є одним з найбільш небезпечних ворогів для нашого здоров’я. Проте міцна дружба та тісні соціальні контакти допомагають з ним впоратися. Ми менш схильні мати поганий настрій та розвинути депресію, якщо у нас є дружня підтримка (за інформацією espreso.tv).

Розділи: Календар

25 квітня

Інші дати
Вероніка Черняхівська 
1900 – українська письменниця, поетеса-лірик, перекладачка (медичні праці, «Місячна долина» Дж. Лондона, «Прорість» Е. Золя, «Олівер Твіст» Ч. Діккенса). Онука письменника М. Старицького.
Розгорнути
Народився Микола Трублаїні (Трублаєвський Микола)
(1907, с. Вільшанка, Вінницька область – 1941) - український письменник, автор творів для дітей та юнацтва - «Мандрівки», «Шхуна «Колумб», науково-фантастичного роману «Глибинний шлях».
«Будь хоробрим, витривалим. Це потрібно для Батьківщини, для тебе самого. Учись у мужніх, кмітливих, стійких, наслідуй їх. Вони допоможуть тобі стати справжнім громадянином...» (Микола Трублаїні)
Розгорнути