chrome firefox opera safari iexplorer

На Чернігівщині, де було знайдено унікальну сокиру в тризубом, проведуть розкопки

21 вересня 2021 о 13:16

21 серпня 2021 року львів’янин Тарас Хмеловський подарував Національному музею історії України унікальний артефакт — бойову сокиру, інкрустовану сріблом із зображенням тризуба. Ця новина відразу викликала резонанс. 

Залізну сокиру Х—ХІ століть знайшли на Чернігівщині нелегальні скарбошукачі. Від науковців про неї дізнався Тарас Хмеловський – археолог за освітою, хоча він не працює за фахом. Львів’янин вирішив врятувати артефакт, який потрапив на нелегальний ринок старожитностей і міг бути вивезений закордон. Єдиним реальним виходом було викупити сокиру на аукціоні, що і зробив добродійник.

Пам’ятку треба було вберегти не лише від грабіжників, але і від руйнування. Реставрацію сокири виконав художник-реставратор по металу вищої категорії Віктор Голуб. Унікальну бойову сокиру, подаровану Тарасом Хмеловським, на власні очі ви можете оглянути в шостій залі Національного музею історії України. 

А на цьому відео маємо нагоду побачити, якою сокира була до реставрації, як виглядала в процесі реставраційних робіт та який вигляд має під час експонування в музеї. Віктор Голуб також пояснює, чому пам’ятка потребувала термінового «лікування», яким чином він стабілізував її та як розкривав інкрустацію. 

Національний музей історії України разом із Інститутом археології НАН України планує провести розкопки на місці знахідки. 

Розділи: Культурна

25 вересня

Інші дати
Народився Ігор Герета
(1938, с. Скоморохи Тернопільської обл. - 2002), український мистецтвознавець, археолог.
Розгорнути
Народився Анатолій Солов’яненко
(1932 - 1999) – всесвітньо відомий український співак, громадський діяч. Герой України (посмертно). У репертуарі А.Солов’яненка 17 оперних партій, безліч арій, романсів, народних пісень.
«Чорнії брови, карії очі, Темні як нічка, ясні як день, Карії очі - чарі дівочі! Де ви навчились зводить людей.» («Чорнії брови, карії очі» , слова: К.Дмитрашко).
Розгорнути

Новини Дивитися всі