chrome firefox opera safari iexplorer

На Чернігівщині, де було знайдено унікальну сокиру в тризубом, проведуть розкопки

21 вересня 2021 о 13:16

21 серпня 2021 року львів’янин Тарас Хмеловський подарував Національному музею історії України унікальний артефакт — бойову сокиру, інкрустовану сріблом із зображенням тризуба. Ця новина відразу викликала резонанс. 

Залізну сокиру Х—ХІ століть знайшли на Чернігівщині нелегальні скарбошукачі. Від науковців про неї дізнався Тарас Хмеловський – археолог за освітою, хоча він не працює за фахом. Львів’янин вирішив врятувати артефакт, який потрапив на нелегальний ринок старожитностей і міг бути вивезений закордон. Єдиним реальним виходом було викупити сокиру на аукціоні, що і зробив добродійник.

Пам’ятку треба було вберегти не лише від грабіжників, але і від руйнування. Реставрацію сокири виконав художник-реставратор по металу вищої категорії Віктор Голуб. Унікальну бойову сокиру, подаровану Тарасом Хмеловським, на власні очі ви можете оглянути в шостій залі Національного музею історії України. 

А на цьому відео маємо нагоду побачити, якою сокира була до реставрації, як виглядала в процесі реставраційних робіт та який вигляд має під час експонування в музеї. Віктор Голуб також пояснює, чому пам’ятка потребувала термінового «лікування», яким чином він стабілізував її та як розкривав інкрустацію. 

Національний музей історії України разом із Інститутом археології НАН України планує провести розкопки на місці знахідки. 

Розділи: Культурна

2 жовтня

Інші дати
2 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день соціального педагога.
  • Міжнародний день ненасильства.
Розгорнути
Богдан Стельмах 
1943 – український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Розгорнути
Михайло Жук
1883 – український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт «Дівчина в кріслі», «Гуцул», «Портрет батька», хрестоматійних портретів М. Вороного, Г Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Михайло Іванов
1871 – український учений-тваринник, педагог, засновник експериментальних зоотехнічних станцій у заповіднику Асканія-Нова.
Розгорнути
Народився Йосип Бокшай
(1891, с. Кобилецька Поляна Закарпатської області. - 1975) - український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин "Озеро в горах", "Синевир", "Полонина Рівна", "Зустріч на полонині"
Розгорнути
Народився Денис Січинський
(1865 - 1909) – композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Розгорнути
Народився Іван Багряний
(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).
«Перейшов усі світи я — Є прекрасних мов багато, Але п е р ш о ю, як Мати, Серед мов одна лиш ти є. Ти велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, р і д н а м о в о ! Мово — пісня колискова. Мова — м а т е р і у с т а.» («Рідна Мова», 1937)
Розгорнути