14 березня 1997 року я зателефонувала Сергію Чиркову, а вони там сиділи, пили і плакали: два Сергії – Чирков і Штанько, і Володя Шевченко.
Я попросила, щоб сказали про Петра — написати до газети «Час/Time», яку на той час редагувала. А вони не могли від сліз. І тоді я кажу: «Хлопці, ви просто покладіть трубку на стіл і говоріть… про нього… я запишу і потім розшифрую». Отак вони говорили, а я слухала, і вони плакали, і я теж з ними…
Я вмер учора, та моя душа
Мені лишитись серед вас звеліла,
І я лишився – що я мав робити?
І разом з вами їсти й пити
Я посадив своє порожнє тіло.
Ми поминали разом день вчорашній,
Ламали хліб за світлий день прийдешній,
Але душа пригубила вже чашу
І хліб зламала інший, нетутешній.
А я сидів і плакав разом з вами,
А я сидів і плакав разом з вами,
А я сидів і плакав разом з вами,
Від вас узятий чорними вітрами.
…Власкор «Київських відомостей» (до того – «Независимости», ще до того - співробітник нашого рідного «Молодогвардійця», котрий усіх нас зробив ріднею) Петро Шевченко приїхав з Луганська до Києва 12 березня 1997 року. У редакції мав отримати зарплатню, але не прийшов. Не зателефонував і додому, як це робив зазвичай. Колеги та рідні занепокоїлися. Адже перед тим Петро займався дуже серйозним журналістським розслідуванням: тодішній мер Луганська стверджував, що має документи, які стосуються місцевих лікеро-горілчаного заводу та митниці й свідчать про «загрозу національній безпеці». Нібито мер звертався з цим до тодішнього очільника обласного УСБУ, та безрезультатно, й тому збирався 12 березня прибути до Києва, щоб зустрітися з високопосадовцем СБУ. Однак не прибув. Про що Шевченко, ймовірно, не знав і 12 березня вранці із залізничного вокзалу Києва вирушив зустрічати мера — до аеропорту Жуляни. Неподалік аеропорту, в занедбаній котельні «Турецького містечка» — так називають цю місцину, що практично на околиці міста – 13 березня 1997р. Петра Шевченка знайшли повішеним.
Версія конфлікту між мером Луганська та Луганським обласним УСБУ, до «м’ясорубки» якого, вочевидь, потрапив журналіст, доповнилася ще однією, й вона теж стосувалася «контори»: Петро мав намір оприлюднити в пресі відкритого листа до місцевих очільників Служби безпеки України з вимогою «розсекретити» списки агентів СБУ в середовищі місцевої творчої інтелігенції. Ще до виходу цього числа газети місцеве радіо «Скай вей» про майбутню «бомбу» розтарабанило. Лист у газеті не з’явився. Редакцію радіо якийся час «трусили» — на предмет інформації про спонсорів тощо.
От і все. У портфелі журналіста начебто знайшли передсмертну записку. Справу, від початку кваліфіковану як «самогубство», мляво «розслідували» — так, одна видимість – а за якийся час закрили, навіть рідних не ознайомивши. Звернення журналіста і правозахисника Юрія Щекочихіна, колишнього депутата ВР СРСР від Луганська, до Л.Кучми з вимогою взяти під особистий контроль розслідування «Справи Шевченка», результатів не дало. Через десять років потому народні депутати України (серед них і я) звернулися до Генпрокурора, керівництва СБУ та міністра внутрішніх справ з клопотанням про відновлення розслідування причин та обставин смерті журналіста Петра Шевченка. Вислід – нульовий. І от минув 21 рік, як Петра не стало. Певне, що теперішній владі це вже й зовсім не потрібно…
Петра поховали в Луганську, на Гострій Могилі. Тепер він залишився на «тимчасово окупованій території».
Як виявилося, далеко не всі в моєму рідному місті й тим паче – поза ним — знали, що чесний журналіст Петро Шевченко і дивовижний поет Петро Біливода – одна й та сама людина.
За життя П.Біливоди — 1990р. — вийшла друком поетична збірка «Подорож по горизонталі».
1998 року Петрові друзі видали книжку його віршів – «Ось така мені випала доля». До його 50-річчя з’явилася книга спогадів «Винахід Петра Біливоди».
Ми не були близькими друзями. Але в тому магічному казані, де варилося все найкраще в Луганську – ідеї, вірші, вільнодумство, навіть переможні вибори (так-так, була команда нашого кандидата — Юрія Щекочихіна) ми постійно перетиналися, дивилися одне одному у вічі, говорили, сперечалися…
Петро Біливода і нині говорить до нас – тих, які знали й любили його. Які не знали, але любили. Яких любив він – рідних йому і зовсім не знайомих:
Я геть іду, а ти
Постережи мій дім,
Бо ночувати ночей
Я вже не буду в нім.
Не ночувати ночей,
Не цілувать очей,
І вже не обіймать
Зсутулених плечей.
Хай буде не чужим
І непорожнім дім,
Вогонь – не золотим
І несолодким дим.
Хай ллється в небеса
Цей дим із димаря,
Як річка, як коса,
Як світло ліхтаря.
Олена Бондаренко,
Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»