chrome firefox opera safari iexplorer

Список ЮНЕСКО може поповнитися дерев'яними церквами України

03 січня 2012 о 11:31

Уперше список ЮНЕСКО може поповнитися дерев'яними церквами України. Фахівці кажуть — це необхідно, адже за 20 років у Прикарпатті згоріло зо два десятки стародавніх храмів, переважно — пам'ятки архітектури національного значення. Зараз до огляду комісії ЮНЕСКО готують 8 дерев'яних церков.

Перлина дерев'яної архітектури Прикарпаття — церква Святого Духа в Рогатині, зведена без жодного цвяха чотири сторіччя тому. За переказами, саме у ній був священиком батько Насті Лісовської — дружини султана Сулеймана, Роксолани. Відновлювали храм — теж за давнім рецептом.

Мар'яна Пушкар, науковий працівник музею: "Сверлили в брусах дірки, вставляли лійку, заливали воду. Такий процес мав тривати 2 роки, потім заливали олію, щоб деревина ставала міцною".

За радянських часів у церкві облаштували музей та регулярно виділяли кошти на підтримку храму. Однак, споруда потребує капітальної реконструкції, а на це у держави грошей бракує.

Начальник управління культури Івано-Франківської ОДА: "Кошторис складає 1 млн. 200 тис. гривень, згідно якого мова іде про ремонт покрівлі, завнішнього і внутрішнього вигляду. Кошти заплановані на проведення біохімічних робіт, техбезпеки, сигналізації".

Із цієї суми - половину держава все таки знайшла. Мистецтвознавці нарікають — найбільше храму загрожує жук-короїд. На обробку всіх стін та ікон — коштів бракує, а якщо цього не зробити — будівля незабаром спорохнявіє і впаде. Проте, пам'ятки потребують захисту і від людей.

Михайло Дейнега, директор Івано-Франківського художнього музею: "Я був на нараді у Львові, коли самі священники говорили, що є випадки самопідпалів, тобто люди палять стару церкву, щоб збудувати нову, не розуміють унікальність того, що це автентика, яку маємо зберегти. Нова церква може бути збудована на новому місці".

Уся надія — на підтримку європейських організацій. Церкву Святого Духа та ще 7 дерев'яних храмів хочуть віддати  під опіку ЮНЕСКО - комісію експертів очікують уже на початку наступного року.

7 травня

Інші дати
Петро Чайковський
1840 –  російський композитор, диригент, музично-громадський діяч. Мав українське коріння. В Україні написав понад 30 творів.
Розгорнути
Народився Микола Кащенко
(1855, с.Веселе, Запорізька область – 1935) - український біолог, ембріолог, селекціонер, один із перших українських академіків, засновник акліматизаційних садів у Томську і Києві. Разом з В.О.Караваєвим створив зоологічний музей і був його першим директором.
Тиха місячна ніч над принишклим селом Оповила біленькі оселі. Лиш пустун-вітерець над люстерком-ставком В срібних хвилях гойда каруселі. Продерчав десь деркач у заплавах ріки, На хвилину сполохавши тишу, Очерет з осокою про щось гомінкий Тихо шепче і чубом колише. Запізнілий туман, мов отара овець, Суне попаски вбрід понад лугом. Замаячив ледь-ледь вдалині острівець Й непомітно сховався за пругом. (Віктор Геращенко)
Розгорнути