chrome firefox opera safari iexplorer

26 квітня: це цікаво знати

26 квітня 2020 о 00:04

Хто назвав тебе, горе, Чорнобилем?
Хто ім’ям цим тебе охрестив?
Чорнобіллям безбарвним покроплений
України родинний мотив.
Юрій Титов

26 квітня у дохристиянські часи вшановували Богиню Живу. Вона опікувалася народженням нового життя, а тому у цей день їй молилися про здоров’я, довголіття і слухали скільки років накує зозуля. До речі, зозулю можна почути лише після того, як заспіває соловей.

Зазвичай, на 26 квітня припадав період цвітіння медуниці. Вважалося, що саме сьогодні медуниця має цілющі властивості, і можна готувати на її основі різноманітні відвари і зілля. Тому вирушали в ліс на її заготівлю. Її також використовували в приготуванні їжі, додаючи в салати.

Крім цього, селяни збирали і перше листя щавлю, який також додавали в салати, а також варили з нього борщі.

За церковним календарем, 26 квітня вшановують священомученика Артемона, пресвітера Лаодикійського; мученика Крискента з Мир Лікійських; мученицю Фомаїду Єгипетську.

Іменинники 26 квітня:
Дмитро, Артем.

26 квітня народились:

1890 – Микола Зеров – український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.

1935 – Станіслав Тельнюк – український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.

1939 – Леонід Плющ – математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.

26 квітня відзначають:

  • Міжнародний день інтелектуальної власності.
  • Міжнародний день пам’яті Чорнобиля.
  • Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.

Події 26 квітня в Україні:

1840 – з друку вийшло перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка.

1863 – в петербурзькому Маріїнському театрі відбулась прем’єра опери українського композитора Семена Гулак-Артемовського «Запорожець за Дунаєм». Лібрето написав сам Семен Степанович, він же і виступив в головній партії хвацького козака-підкаблучника Карася.

1926 – Сталін в листі до Кагановича розкритикував націоналістичну політику Хвильового і Шумського в Україні.

1945 – Україна увійшла до ООН, як член-засновник.

1956 – в СРСР розпочато масовий випуск автомобіля «Москвіч-402».

1986 – о 1 год. 23 хв. за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – вибухнув четвертий реактор Чорнобильської АЕС. Сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30–40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.

1999 – комп’ютерний вірус «Чорнобиль» ушкодив, за різними оцінками, до півмільйона комп’ютерів по всьому світі.

Чи знаєте ви, що:

Останні десятиріччя 26 квітня у нас пов’язується лише з однією сумною подією – вибухом четвертого реактору на Чорнобильській атомній станції. Той час для покоління тодішніх дітей запам’ятався розгубленістю дорослих перед невідомою і невидимою небезпекою та постійними спостереження за напрямком вітру – чи не дме з боку Чорнобиля. Навколо точилися нескінченні розмови про кінець світу.

Слава Богу, ця катастрофа не стала для нас кінцем, хоча, зважаючи на її наслідки, ще невідомо, чи справді це так. А тому, можливо, є сенс прислухатися до порад наших предків, які, будучи ревними прибічниками природи, кожен свій день узгоджували з її життям, а не навпаки.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

2 травня

Інші дати
Народився Микола Вілінський
(1888, м. Голта, Херсонська область – 1956) – український композитор, педагог. Автор симфонічних сюїт, кантат, вокально-хорових обробок українських, російських і молдавських народних пісень, романсів, камерно-інструментальних творів, а також ряду теоретичних робіт і статей. Вважається засновником баладного жанру в український фортепіанній музиці.
«Микола Миколайович Вілінський був прекрасним музикантом і прекрасною людиною. На всіх його творах лежить печать справжнього таланту і всі вони показують тонкий смак і велику професійну майстерність автора.» (Борис Лятошинський)
Розгорнути
Народився Володимир Лучицький
(1877, м. Київ – 1949) - український геолог, петрограф. Велике значення мають його роботи з вивчення Українського кристалічного щита, Криму. Відкрив родовищ графітів, каолінів. Склав гідрогеологічні та геологічні карти України.
Розгорнути