chrome firefox opera safari iexplorer

Білицький літературно-меморіальний музей Мате Залки

  • 39220, Полтавська область, Кобеляцький район, смт. Білики
  • 0 (243) 9-43-31
  • з 8 до 12 год. Вихідні дні: субота, неділя
  • Відвідування музею та екскурсійне обслуговування – безкоштовне.
Варто побачити: виставку художніх книг письменника.
Про музей:

Білицький літературно-меморіальний музей Мате Залки знаходиться у приміщенні Білицького народного музею історії та художньо-ужиткового мистецтва. Експозиція музею розкриває життєвий і творчий шлях угорського письменника Мате Залки.

Багато сторінок біографії Мате Залки тісно пов'язано з Україною. Сюди він потрапив уперше, коли Україна палахкотіла у вогні громадянської війни; у село Білики Кобеляцького району Полтавської області приїздив потім майже щоліта починаючи з 1928 року. Усім своїм щирим серцем Мате Залка полюбив Україну, її людей, чарівні краєвиди і місячні ночі, що дуже нагадували йому рідну угорську природу.

Білицький державний літературно-меморіальний музей Мате Залки починався з музейної кімнати, яку було створено 1961 року на громадських засадах. В організації музею письменника-інтернаціоналіста місцевим ентузіастам допомагали творчі установи, наукові та культурно-освітні заклади, літературознавці, численні прихильники таланту Мате Залки і його друзі. Неоціненні реліквії і дорогі їх серцю речі передали музею дружина та дочка письменника.

У музеї зібрані особисті речі Мате Залки, килим і меблі з його московської квартири і ті, що збереглися у Біликах. Як найдорожчі реліквії зберігаються книги з особистої бібліотеки Мате Залки з його автографами та помітками. Є в музеї звичайний селянський стіл, збережений жителями Біликів, за яким письменник створив свої кращі книги.

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути