chrome firefox opera safari iexplorer

Українка отримає літературну премію Німеччини

28 лютого 2013 о 10:35
Письменниця українського походження Мар'яна Гапоненко 28 лютого отримає літературну премію імені Шаміссо від Фонду Роберта Боша у Німеччині.

«Романом „Хто така Марта?“ Мар´яна Гапоненко створила нову тональність у сучасній німецькомовній прозі», — наголосило журі Фонду Роберта Боша, присуджуючи цьогорічну премію імені Адельберта фон Шаміссо.

Ця нагорода призначається за опубліковані німецькомовні твори авторам ненімецького походження, пише Deutsche Welle.

У романі Гапоненко розповідає історію 96-річного українського професора-орнітолога Луки Левадського. Останні тижні свого життя він проводить у віденському «Грандготелі», де думками повертається у молодість.

«Людина, яка вмирає від раку, має перебувати в лікарні, а мій герой замість цього летить до Відня», — розповіла Гапоненко. Левадський намагається пригадати ім'я дівчинки, в яку він був закоханий дитиною.

«Хто така Марта?» — це питання до кінця роману залишається таємницею, хоча на початку розповіді авторка представляє Марту: так називалася екзотична голубка, яка померла того дня, коли народився майбутній орнітолог Левадський.

Премією імені Шаміссо Фонд Роберта Боша вшановує внески у німецькомовну літературу авторів, чиї твори сприяють міжкультурному обміну. Гапоненко народилася 1981 року в Одесі. Її мама — росіянка, тато — грузин. Дитинство вона провела на березі Чорного моря. До Німеччини дівчина вперше приїхала у 19 років.

Тоді за опубліковані в німецьких журналах вірші Мар'яна отримала німецьку літературну стипендію та півроку займалася творчістю поблизу Мюнстера у будинку творчості «Künstlerdorf».

Мар'яна заочно закінчила романо-германський факультет Одеського університету. У 2010 році в Німеччині видано її перший роман «Аннушка-квітка». Як і збірка віршів, що вийшла за рік до того, роман написаний німецькою мовою.

Гапоненко ніколи не писала ні віршів, ні прози російською або українською. Перекласти роман «Хто така Марта?» цими мовами їй поки що також не пропонували. Хоча наступного року він виходить французькою.

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути