chrome firefox opera safari iexplorer

Що провокує тепловий і сонячний удари та де шукати порятунок від спеки

20 червня 2013 о 12:08

Стовпчик термометра невпинно піднімається вгору, і синоптики втішних прогнозів не передбачають: найближчим часом спека може сягнути 35 і вище градусів. Для людського організму це стрес: на високі температури він може реагувати несподіваним чином. Як допомогти собі вижити в «пекельних» умовах безжального сонця і задухи? Вивчала Україна молода.

Без води — з дому не ходи

Висока температура повітря — велике навантаження на людський організм, — нагадують лікарі. Під впливом «гарячого сонця» в людини може коливатися артеріальний тиск чи прискорюватися серцебиття, з’являтися головний біль, роздратованість, втрата апетиту. Найбільше у цій ситуації потерпають діти, літні люди, вагітні жінки. Особливо обережними мають бути люди із серцево–судинними захворюваннями, проблемами шлунково–кишкового тракту, ті, хто мають надмірну вагу і зловживають алкоголем.

У спеку зростає небезпека теплового та сонячного ударів, які стаються внаслідок перегріву. Їх основна ознака — підвищення температури тіла. Від того, наскільки вона висока, лікарі визначають стан хворого. Як діяти у таких випадках?

— При сонячному ударі слід відразу перевести людину в тінь, максимально звільнити від одягу, зволожити шкіру і обов’язково дати попити води. Якщо стан ускладнюється судомами чи втратою свідомості — негайно викликайте «швидку допомогу», — пояснює «УМ» столичний лікар–терапевт Марія Світловська. — Якщо людина непритомна, до приїзду лікаря обтирайте потерпілого прохолодною водою — обличчя, руки, шию, груди. Тепловий удар стається частіше, ніж сонячний. Зазвичай цей стан супроводжується втратою свідомості. Скажімо, комусь стало зле в громадському транспорті, — отже, йдеться про тепловий удар. У такому випадку насамперед треба вивести потерпілого на свіже повітря, дати попити, обтерти водою. До речі, в спеку завжди треба мати з собою пляшечку води без газу. Наприклад, в Ізраїлі, де спека — перманентна, це правило номер один. Жарознижувальне у таких випадках краще не вживати — лише постійно охолоджуватися з допомогою води.

Антиперспіранти — тільки без тальку!

За словами лікаря, синдром перегріву, що провокує сонячний і тепловий удари, частіше виникає в людей iз порушенням функції потових залоз. Відтак припиняється потовиділення, температура тіла різко підвищується, відбуваються зміни в центральній нервовій системі. Шкіра стає сухою на дотик і гарячою. У важких випадках може розвинутися гостра серцева, печінкова чи ниркова недостатності.

Появі цих станів може сприяти і погана вентиляція приміщення, і невідповідне вбрання. «У спеку одяг має бути тільки з натуральних матеріалів, — пояснює Марія Володимирівна. — Синтетичне вбрання пропускає УФ–промені. Обирайте зручне взуття — влітку частіше виникають набряки стоп і гомілок. Не забувайте про сонцезахисні креми, а декоративною косметикою краще не зловживати. Не виходьте надвір без капелюха — це рятівник у спекотні дні. А також користуйтеся антиперспірантами без тальку. Вони і запах добре нейтралізують, і не викликають гідроаденіту — ця неприємність пов’язана із закупоркою і запаленням потових залоз у пахвовій області. Лікарі називають цю проблему «сучим вим’ям». Нині в хірургів «сезон» боротьби із гідроаденітом».

Коктейлі «з градусом» посилюють перегрів

Як уберегтися від спеки? Правило номер один: якомога менше перебувати на сонці. «Починати і завершувати день слід із водних процедур — приймайте прохолодний душ, якщо маєте можливість — плавайте в басейні, — радить Марія Світловська. — У спеку організм втрачає апетит — це закономірно. Тому не змушуйте себе до трапези, якщо не відчуваєте голоду. Харчуватися в цей час краще легкою їжею — віддавайте перевагу овочам і фруктам, уникайте жирних страв. Не забувайте про супи, особливо холодні — окрошку, бурячник. Під дією високих температур відбувається посилене випаровування вологи через шкіру, організм зневоднюється. Тож пийте якомога більше рідини: воду, компоти, морси».

Лікарі нагадують: у спеку організм навіть без активних фізичних навантажень втрачає від півтора до трьох літрів рідини на добу. Якщо ж до всього ви активно працюєте, через шкіру може «випаруватися» від двох до шести літрів. Протягом доби цей об’єм рідини потрібно поповнювати. Якщо людина не вживатиме достатньо рідини, це може спровокувати порушення роботи всіх органів і систем організму. Добре тамує спрагу зелений чай — він тонізує, містить вітаміни, регулює теплообмін в організмі. Про каву і алкоголь у спеку краще забути. Коктейлі «з градусом» збільшують тепловіддачу організму, посилюючи його перегрів. А напої з кофеїном прискорюють зневоднення організму. У спеку хочеться випити холодного. Але краще віддавати перевагу напоям кімнатної температури, кажуть лікарі. Холодне може спровокувати запалення горла.

«До речі, зверніть увагу: солодкі газовані напої, які нині так активно рекламують, не тільки не корисні для здоров’я, а ще й підвищують відчуття спраги і голоду, — застерігає Марія Володимирівна. — Тому і дорослим, і дітям не варто включати їх до свого раціону. Ще одне: влітку дітки більше ризикують дістати зневоднення, тому частіше пропонуйте їм пити. Якщо маєте можливість — краще виїхати на цей період у село, ближче до природи, — там спеку переносити значно легше. Найкращий варіант літнього відпочинку для тих, хто важко переносить спеку, — поїхати не на море, а в ліс чи гори. Для українців ідеальний варіант — Карпати. Особливо такий відпочинок важливий для дітей і літніх людей».

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

Приготуйте для спеки «капкан»

* Поставте біля себе велику ємність з водою, скажімо, акваріум. Випаровуючись, вода зволожуватиме і охолоджуватиме повітря.

* З допомогою пульверизатора час від часу розбризкуйте навколо себе холодну воду.

* Покладіть на плечі хустку, змочену холодною водою.

* Добре мати поруч кімнатні рослини з великим листям. Їх можна облити водою. Листя довго залишатиметься вологим і даруватиме прохолоду.

* Ідучи на роботу, зачиняйте вікна в помешканні, аби не «збирати» в кімнати спеку. А ввечері провітріть приміщення.

ДО РЕЧІ

Рецепт освіжаючого напою від лікаря Марії Світловської

На три літра теплої води додати столову ложку (з великою гіркою) напою «Галка» з цикорієм (не кави), вичавити сік з одного лимона, додати склянку цукру та чайну ложку сухих дріжджів (дріжджі обов’язково сухі, інакше напій матиме непривабливий аромат). Залишити все це на ніч. Уранці чудовий напій готовий. На смак він не відрізняється від тих, що купуємо, а за поживністю — значно корисніший. Ще можна спробувати інший рецепт: на три літра води додати сік одного грейпфрута і цукор — за смаком.

23 листопада

Інші дати
23 листопада відзначають:
  • День без покупок.
  • Чорна п’ятниця.
Розгорнути
Олександр Івченко
1903 – авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків, в т. ч. і літаків Як-40 і Ан-24. 1959 р. створив і очолив самостійне дослідне підприємство – Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес», з 1963 – його генеральний конструктор.
Розгорнути
Народився Микола Бунге
(1823, м.Київ – 1902) – вчений-економіст, державний діяч. Голова Кабінету Міністрів Російської імперії з 1887 до 1895 рр. За його керування бюджет вперше дістає статус документу обов'язкового до виконання всіма відомствами. У 1887 році добився скасування подушної податі з селян, за його ініціативою введено правила, що регламентували умови праці фабричних працівників. Підтримка М.Бунге розвитку індустрії України, іноземні інвестиції подвоїли видобуток вугілля в Донбасі та активно розвивали залізорудну промисловість Криворіжжя.
Розгорнути
Народився Микола Носов
(1908, м.Київ – 1976) – радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко».
Розгорнути