chrome firefox opera safari iexplorer

Росія забрала 33 українські музеї

20 травня 2014 о 11:20

Мільйон доларів вклала Україна у створення Військово-морського музею в кримському місті Балаклава. На окупованому Росією півострові залишилися 33 державні музеї.

— Якщо згадати вислів Леоніда Кравчука, то до 1954 року в Криму було тільки шість булочних і дев'ять м'ясних крамниць. Усі музеї тут створила українська влада. Спочатку радянська, а потім — незалежна, — каже історик Віктор Карпов, 53 роки. Він 18 років очолював Національний військово-історичний музей із філіалами у Севастополі й Балаклаві. Зараз викладає в Академії керівних кадрів культури та мистецтв.

— Україна не може виставити ніяких претензій щодо культурного надбання, втраченого в Криму. Тому що облік вівся у самих музеях. Вони сьогодні не на території України і управляються Росією. Окрім філій центральних, як фортеця у Судаку. У нас нема переліку втрачених цінностей. Відомо лише те, що залишилося за кордоном на виставках.

У Нідерландах триває виставка «Крим. Золото і секрети Чорного моря», де зібрали експонати з чотирьох музеїв півострова. Це врятувало їх для української культури?

— Показуватимуть визначні пам'ятки періоду скіфів до осені. І не факт, що виставка їх врятувала. Кримські музеї можуть вимагати повернення їх безпосередньо до них. Хоча дозвіл на вивіз експонатів надавала Україна. Треба, щоб Мінкульт був активний. Якщо в Києві мовчки спостерігатимуть за розвитком подій, усе повернеться через Крим у Росію.

Росіяни вже призначили керувати музеями в Севастополі й Балаклаві офіцера Чорноморського флоту Юрія Тарарієва. Як це вплине на їхню роботу?

— Відвідуваність значно впала. В часи зрушень людям не до культурних надбань і не до історії. Торік на травневі свята до Музею холодної війни в Балаклаві щодня приходили до трьох тисяч відвідувачів. Після Другої світової в балаклавській бухті в горі Таврос зробили підземелля площею 20 тисяч квадратних метрів. Тут облаштували сховище ядерних боєприпасів і завод по ремонту підводних човнів. Після 1991 року завод розграбували. Якби можна було продати бетон, роздерли б і його. На початку 2000-х українське Міноборони вирішило містифікувати підземелля. Це гарний приклад збереження воєнно-історичної спадщини. Але те ж Міністерство оборони не вжило жодних заходів, аби врятувати колекцію музею в Балаклаві. Якби зараз продати за ринковою вартістю тамтешні приміщення — це приблизно 100 мільйонів євро. Плюс земля і колекція — ціна зросте втричі. Але головне, що частинку нашої історії привласнить чужа держава.

Яке майбутнє інших музеїв Криму?

— Музей у Балаклаві разом із заповідниками у Бахчисараї й Херсонесі — це три стовпи кримської історії. Взимку у Бахчисарайському заповіднику поміняли керівництво. Нова влада бере під контроль усе.

У Криму за останні роки з'явилося багато приватних музеїв: мандрівника Миклухи-Маклая — під Севастополем, морських катастроф — під Алуштою, Кримської війни — в Євпаторії. В балаклавський музей Міністерство оборони спочатку вкладало кошти, а потім він почав себе окупати. Кримчани відчули, що це може бути прибутковою справою. Тепер власникам музеїв треба стати росіянами або майно у них відберуть.

Джерело: gazeta.ua
Розділи: Новини культури

2 листопада

Інші дати
2 листопада відзначають: 
  • Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів
Розгорнути
Народився Антін Манастирський
(1878, с. Завалів, Тернопільська область – 1969) – український художник, графік. Автор творів «Портрет матері», «Портрет Т. Г. Шевченка», «Автопортрет», «Запорожець», «Паламар», «На водопої», «На могилі», «Ой під гаєм, гаєм», «Прощавайте, товариші», «Вчора і сьогодні».
«Все життя я мріяв, щоб думи мої, які я втілював у своїх картинах, були близькі і зрозумілі народові». (Антін Манастирський)
Розгорнути
Народився Остап Грицай
(1881, с. Княжпіль, Львівіська область – 1954) – український поет, літературознавець, перекладач. Автор соціально-психологічної поеми «Утеча Олекси Перхуна», циклів новел філософського та релігійного змісту, численних літературно-критичних статей про українських та західноєвропейських письменникі, здійснив німецький переклад «Слова о полку Ігоревім» та понад 30 поезій Т.Шевченка.
Розгорнути
Народився Олександр Білецький
(1884, м. Казань, Росія - 1961) - літературознавець, академік. Тривалий час очолював Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР.
Розгорнути