chrome firefox opera safari iexplorer

Замковий комплекс князів Острозьких

Область: Рівненська

Найважливішою архітектурною домінантою міста Острога є замок князів Острозьких – справжня перлина давньоруського фортифікаційного мистецтва. Саме звідси, із замку, де виявлено залишки давньоруського городища, почав свій розвиток Острог.

Замок розташований на відносно невеликому (0,7 га) овальному майданчику на пагорбі (Замковій горі), на лівому високому березі річки Вілія, що піднімається на висоту біля 20 м над рівниною.

Споруджений на місці давньоруського городища XI–XII ст., замок складався з кам’яних та дерев’яних укріплень, був оточений ровом. У даний час до комплексу споруд на Замковій горі входять: Вежа мурована, Нова (Кругла) вежа, Богоявленська соборна церква та Надбрамна дзвіниця. Майже три віки (із середини XIV ст.) це місце було резиденцією і „домоначальним градом” князівського роду Острозьких, що дав Україні видатних полководців, меценатів, будівничих, покровителів православної церкви, „некоронованих” володарів Русі.

На кошти князя Костянтина Острозького близько 1576 р. в Острозі була заснована Острозька слов’яно-греко-латинська школа (пізніше Острозька академія) – перша вища школа в Україні, у східних слов’ян і православних народів Європи, що водночас була і вітчизняною науковою установою. Острозька академія славиться своїми вихованцями, серед яких – письменники Герасим і Мелетій Смотрицькі, гетьман Петро Сагайдачний, перший ректор Київської братської школи Іов Борецький, полеміст Іван Вишенський, брати Дем’ян і Северин Наливайки та інші видатні діячі України.

В острозькому культурному осередку разом з академією постало найпотужніше тогочасне українське видавництво – кирилична друкарня Івана Федорова. Тут побачили світ греко-слов’янський “Буквар”, перший український підручник (1578 р.), Новий Завіт (1580 р.), перша повна слов’яномовна “Острозька Біблія” (1581 р.).

На замітку

Острог – місто обласного підпорядкування, центр Острозького району Рівненської області. Розташоване за 55 км від м. Рівне, за 379 км від Києва.

Довідково

Адреса: Замок князів Острозьких: 35800, Рівненська обл., м. Острог, вул. Академічна, 5.
Тел.: (03654) 225-93, (03654) 226-98, (03654) 232-71, (03654) 226-56.
Час роботи: Вт-Чт – з 9:30 до 17:30, Пт – з 9:30 до 16:30. Пн – вихідний.

Національний університет «Острозька академія»: 35800, Рівненська область, м. Острог, вул. Семінарська 2. Тел.: (03654) 229-49.

20 квітня

Інші дати
Павло Луспекаєв
1927 –  кіноактор. Знімався в фільмах: роль Верещагіна («Біле сонце пустелі»), «Республіка ШКІД», «Піднята цілина», «Вся королівська рать».
Розгорнути
Ґео (Юрій) Шкурупій 
1903 – український прозаїк, поет, представник напрямку панфутуризм; редактор, кіносценарист.
Розгорнути
 Володимир Шульгін 
1894 – студентський діяч, син Якова Шульгіна, організатор і керівник Української Студентської Громади в Києві. Загинув у бою під Крутами.
Розгорнути