chrome firefox opera safari iexplorer

Хорольський краєзнавчий музей

  • 37800, Полтавська область, м. Хорол, вул. Леніна, 98/4
  • (05362) 3-31-48
  • 8.00-17.00. Вихідні дні – неділя, понеділок
  • для дітей дошкільного віку – 50 коп.; для учнів та студентів – 1 грн.; для дорослих – 2 грн. Екскурсійне обслуговування (на групу до 15 осіб) – 5–10 грн. Безкоштовні відвідування музею для: працівників музеїв, інвалідів, дітей-сиріт, ветеранів Великої Вітчизняної війни, усіх бажаючих – 18 травня.
Варто побачити: бивень мамонта (середня частина), сокира бронзова бойова середини 2 тис. до н. е., скіфський та сарматський кинджали доби раннього залізного віку, бронзовий ніж зрубної культури, амфора кримського виробництва (VІІІ – Х ст.), зброя козацької доби, інтер’єр селянської хати, предмети повсякденного вжитку ХVІІІ – ХХ ст., діорами, нагороди та зброя часів Великої Вітчизняної війни, гроші різних часів, картини місцевих художників.
Про музей:

Хорольський краєзнавчий музей заснований у травні 1917 року у м. Хоролі відомим археологом і краєзнавцем Володимиром Павловичем Бірюковим, який, проживаючи у Хоролі у 1916—1917 роках, вивчав давню матеріальну культуру, етнографію, мистецтво Полтавщини, мандрував гоголівськими місцями.

У відділі «Природа» представлені матеріали та експонати, які дають загальне уявлення про геологічну будову краю, корисні копалини, рельєф, клімат, водні ресурси, ґрунти, рослинний і тваринний світ Хорольського району. Серед експонатів відділу – експозиції та діорами природи Хорольщини, зуб мамонта, знайдений у 1927 р. на березі р. Хорол у с. Ковалі, та середня частина бивня мамонта, виявлена поблизу м. Хорол у 1999 р.

До секції «Археологія» включено чотири експозиції: епоха каменю (5-2 тис. до н. е.), доба бронзи (кінець 3 – початок 1 тис. до н. е.), ранній залізний вік (з 1 тис. до н. е.), ранні слов’яни (з 1 тис. н. е.). Унікальними експонатами секції є бронзова сокира середини 2 тис. до н. е., бронзовий ніж зрубної культури (середина 2 – початок 1 тис. до н. е.), скіфський та сарматський кинджали доби бронзи.

Секції відділу «Історія» музею представляють період Київської Русі, козаччини у складі намісництв, першу та другу половини ХІХ ст., події української революції, Хорольщину у 20-30-х роках ХХ ст., Голодомор 1932—1933 років, політичні репресії 1937 р., події Великої Вітчизняної війни, відбудову.

Не залишають байдужими відвідувачів матеріали про Велику Вітчизняну війну. З вересня 1941 р. по вересень 1943 р. у Хоролі на території цегельного заводу знаходився концентраційний табір смерті «Хорольська яма» (Дулаг 160), в якому загинуло близько 91 тисячі радянських військовополонених. Експонуються численні фронтові документи, солдатські каски, гільзи від снарядів та патронів, листи-трикутники, бойові нагороди, особисті речі військовослужбовців.

Відділ «Етнографія» представляє духовно-побутову самобутність Хорольщини кінця ХІХ – початку ХХ століття. Красою та вишуканістю вирізняються: одяг дівочий святковий, жіночий та родинний, рушники вишивані. Про майстерність та працелюбність земляків свідчать предмети домашнього вжитку, знаряддя та вироби різних ремесел та сільськогосподарський реманент. Таланти образотворчого мистецтва відображають картини місцевих художників. Особливо приваблює відвідувачів інтер’єр селянської хати.

22 жовтня

Інші дати
22 жовтня відзначаємо:
  • Всесвітній день людей з вадами мовлення.
Розгорнути
Борис Олійник
1935 – поет і громадський діяч. Лауреат Шевченківської премії. Автор книг: «Стою на земле», «Сива ластівка», «У дзеркалі слова», «Дума про місто» та ін.
Розгорнути
Народився Віктор Протопопов
(1880, с. Юрки, Полтавська область - 1957) – видатний український психіатр та фізіолог, засновник патофізіологічного напряму в психіатрії. Разробив оригінальні методи¬ки дослідження вищої нервової діяльності, описав «Синдром Протопопова» (Тріада Протопопова) - комплекс симптомів при маніакально-депресивному психозі.
Розгорнути
Народився Іван Бунін
(1870, м. Воронеж, Росія – 1953) – російський поет, письменник українського походження, Нобелівський лауреат. Багато років жив та творив в Україні (Харків, Полтава, Одеса, Київ). Автор статті «Пам’яті Т. Г. Шевченка», творчістю якого захоплювався, перекладів Шевченкових віршів «Закувала зозуленька» та «Заповіт», а також низки віршів Б.Грінченка.
Великий і багатий край, краса його нив і степів, хуторів і сіл, Дніпра й Києва, народ сильний і ніжний, у кожній дрібниці побуту свого красивий і охайний…» (Іван Бунін про Україну)
Розгорнути