chrome firefox opera safari iexplorer

Музей архітектури давньоруського Переяслава

  • м. Переяслав-Хмельницький, вул. Шевченка, 10
  • (04567) 5-16-75
  • з 9.00 до 17.00

    Вихідні дні – понеділок, вівторок
Про музей:

У результаті розкопок, які проводяться в Переяславі ще з ХІХ ст., виявлені залишки 10 давньоруських кам'яних споруд, серед яких кафедральний собор Архістратига Михаїла ХІ ст., що не поступався монументальністю Софії Київській, слугуючи місцем поховання князів – представників переяславської гілки роду Мономаховичів, а також переяславських єпископів. У середині ХVШ ст. на його фундаментах була побудована Михайлівська церква, яка збереглася до наших днів.

Північно-західний сегмент фундаментів собору (близько чверті його площі) накритий павільйоном, де у травні 1982 р. відкрито Музей архітектури Переяслава періоду Київської Русі. В експозиції представлені матеріали розкопок, креслення, реконструкції археологічних пам'яток переяславської архітектури ХІ-ХІІ ст.: Єпископські ворота — міська брама з надбрамною церквою св. Феодора Стратилата, церква св. Андрія, церква Успіння Богородиці, збудована Володимиром Мономахом, однонефна безстовпна церква ХІ ст. мініатюрний храм ХІІ ст., єпископський палац, Воскресінська церква ХІІ ст., церква-усипальня ХІ ст.

Експонуються численні знахідки з розкопок монументальних споруд давньоруського Переяслава: круглі віконні шибки, уламки голосників, різні типи будівельної цегли, ковані цвяхи для кріплення штукатурки (на деяких збереглися рештки вапнякового розчину ХІ-ХІІ ст.), фрагменти тиньку з фресковим розписом, різноманітні вироби з пірофілітового сланцю: плити із залишками мозаїк, фрагменти саркофагів; шиферні пряслиця, кам’яні жорна, уламки та цілі посудини, глиняні іграшки, бронзовий хрест із розкопок Андріївської церкви, полив’яні плитки для підлоги, амфори тощо.

25 липня

Інші дати
Аркадій Сорока
1921 – народний художник України. Працював у жанрах натюрморту, пейзажу, портрета. Автор батальних діорам, жанрових та історичних картин.
Розгорнути
Народився Юліан Кулаковський
(1855, Литва – 1919) – історик, археолог, Фахівець з історії Північного Причорномор'я, Візантії, Стародавнього Риму. Проводив археологічні дослідження античних пам»яток півдня України (Ольвія, Пантікапей). Автор 3-томника «Історія Візантії».
І тільки Рим один до Риму міг рівнятись, І Риму одного міг тільки Рим жахатись. Було бо писано у книзі судьбовій, Щоб скрізь підносив він тріумфу горді брами, Законом для землі поставив присуд свій, А серця мужністю зрівнявся з небесами! (Микола Зеров)
Розгорнути