chrome firefox opera safari iexplorer

Музей трипільської культури

  • м. Переяслав-Хмельницький, вул. Шевченка, 10
  • (04567) 5-16-75
  • з 9.00 до 17.00

    Вихідні дні – понеділок, вівторок
Про музей:

Відкриття Музею трипільської культури у вересні 2003 р. стало результатом багаторічних досліджень археологів заповідника на Переяславщині, їх участі в експедиціях Інституту археології НАНУ, Національного музею історії України, що проводилися у різних регіонах країни. Музей створений за науковою концепцією та, значною мірою, матеріалами досліджень відомого вченого-археолога Тамари Григорівни Мовши (1922—2003).

Трипільці створили найдавнішу культуру землеробів Східної Європи, що існувала в кін. V — сер. III тис. до н.е., мали високоорганізоване суспільство. Вони заснували перші протоміста у Європі, на території яких проживало понад 10 тис. жителів. Давньоземлеробські племена України стояли на порозі створення писемності, користуючись піктограмами — знаковим, мальованим письмом.

У музеї експонуються матеріали близько 40 поселень трипільської культури різних регіонів України: Подніпров’я, Побужжя, Подністров’я. Матеріали археологічних досліджень розповідають про систему обробітку землі у мідному віці, перші культурні злаки.

Уявлення про вигляд та інтер'єр трипільських будинків дають знахідки глиняних моделей жител. У неповторній орнаментації ліпного посуду та глиняної пластики відображені духовний світ ранніх землеробів, їх міфологія та обрядовість, знання про навколишній світ. Ремесла та промисли репрезентують знайдені на поселеннях залишки ремісничих майстерень та їх реконструкції.

5 червня

Інші дати
Степан Сабадаш
1920 – український композитор, диригент, музикант, хормейстер. Пісні: «Очі волошкові», «Пісня з полонини», «Осінь» та ін.
Розгорнути
Володимир Підвисоцький
1857 –  фундатор української школи патофізіологів, ендокринолог, імунолог, мікробіолог. Автор версії про вірусну природу онкологічних захворювань.
Розгорнути
Народився Михайло Яловий (псевдонім – Юліян Шпол)
(1895, с.Дар-Надежда, нині - Харківська область – 1937), український поет, прозаїк, драматург. Автор збірки поезії «Верхи», роману «Золоті лисенята».
Земле моя, Сумом моїм заповитая, Теплоснажная, Стражданням закрижанена, В тобі – осталена – Дрижить Струна моя. (Михайло Яловий)
Розгорнути