chrome firefox opera safari iexplorer

Музей Україно-Чесько-Словацької дружби

  • Чернігівська область, Ніжинський район, с. Світанок вул. Світайла, 1
  • 9.00 – 17.00. Вихідний: вівторок, середа
  • для дорослих –28 грн.; для дітей – 1 грн. День відкритих дверей – 9 травня, 18 травня, 24 серпня, 22 вересня, 27 вересня
Про музей:

Вияв дружніх почуттів України до народів Чехії і Словаччини, до їх синів, які загинули в боях за звільнення України від німецько-фашистських загарбників в період Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років поклав початок створенню музею Україно-чесько-словацької дружби в 1973 році.

Спочатку це була кімната-музей, яка знаходилась у поштовому відділенні, а потім за ініціативою М.В.Світайла, який на той час працював директором господарства, було побудовано приміщення музею поряд з братською могилою, відкриття якого відбулося у 1980 році.

Експозиція музею розміщена в 4-х експозиційних залах. Перший зал розповідає про історію рідного краю з часів Київської Русі і до 30-х років ХVІІ століття. Великий інтерес викликають документи про участь Людвіка Свободи у звільненні Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників у 1918 році.

Багато експонатів міститься в експозиції «Велика Вітчизняна війна 1941—1945рр.» В центрі експозиції діорама, яка відображає події, що відбувалися на станції Яхнівка в далекому 1943 році. 14 жовтня 1943 року військовий ешелон з чехословацькими воїнами, тільки-но прибувши на станцію Яхнівка, зазнав нищівного удару від ворожої авіації. В результаті бою загинули 54 чехословацьких воїни. Біля музею братська могила чехословацьких воїнів, на мармурових плитах якої викарбувані імена загиблих воїнів.

Зал «Дружби» розповідає про дружні відносини з Чехією та Словаччиною. 

Щороку на День Перемоги та 14 жовтня, в день коли загибелі чеських воїнів, до села приїздять військові аташе Чехії аби віддати шану солдатам, яких навічно прийняла українська земля.

5 червня

Інші дати
Степан Сабадаш
1920 – український композитор, диригент, музикант, хормейстер. Пісні: «Очі волошкові», «Пісня з полонини», «Осінь» та ін.
Розгорнути
Володимир Підвисоцький
1857 –  фундатор української школи патофізіологів, ендокринолог, імунолог, мікробіолог. Автор версії про вірусну природу онкологічних захворювань.
Розгорнути
Народився Михайло Яловий (псевдонім – Юліян Шпол)
(1895, с.Дар-Надежда, нині - Харківська область – 1937), український поет, прозаїк, драматург. Автор збірки поезії «Верхи», роману «Золоті лисенята».
Земле моя, Сумом моїм заповитая, Теплоснажная, Стражданням закрижанена, В тобі – осталена – Дрижить Струна моя. (Михайло Яловий)
Розгорнути