chrome firefox opera safari iexplorer

Музей Україно-Чесько-Словацької дружби

  • Чернігівська область, Ніжинський район, с. Світанок вул. Світайла, 1
  • 9.00 – 17.00. Вихідний: вівторок, середа
  • для дорослих –28 грн.; для дітей – 1 грн. День відкритих дверей – 9 травня, 18 травня, 24 серпня, 22 вересня, 27 вересня
Про музей:

Вияв дружніх почуттів України до народів Чехії і Словаччини, до їх синів, які загинули в боях за звільнення України від німецько-фашистських загарбників в період Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років поклав початок створенню музею Україно-чесько-словацької дружби в 1973 році.

Спочатку це була кімната-музей, яка знаходилась у поштовому відділенні, а потім за ініціативою М.В.Світайла, який на той час працював директором господарства, було побудовано приміщення музею поряд з братською могилою, відкриття якого відбулося у 1980 році.

Експозиція музею розміщена в 4-х експозиційних залах. Перший зал розповідає про історію рідного краю з часів Київської Русі і до 30-х років ХVІІ століття. Великий інтерес викликають документи про участь Людвіка Свободи у звільненні Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників у 1918 році.

Багато експонатів міститься в експозиції «Велика Вітчизняна війна 1941—1945рр.» В центрі експозиції діорама, яка відображає події, що відбувалися на станції Яхнівка в далекому 1943 році. 14 жовтня 1943 року військовий ешелон з чехословацькими воїнами, тільки-но прибувши на станцію Яхнівка, зазнав нищівного удару від ворожої авіації. В результаті бою загинули 54 чехословацьких воїни. Біля музею братська могила чехословацьких воїнів, на мармурових плитах якої викарбувані імена загиблих воїнів.

Зал «Дружби» розповідає про дружні відносини з Чехією та Словаччиною. 

Щороку на День Перемоги та 14 жовтня, в день коли загибелі чеських воїнів, до села приїздять військові аташе Чехії аби віддати шану солдатам, яких навічно прийняла українська земля.

23 жовтня

Інші дати
Народився Пилип Козицький
(1893, с. Летичівка, Черкаська область – 1960) – український композитор, музикознавець, педагог, громадський діяч. Один з організаторів і керівників Музичного товариства імені Миколи Леонтовича.
Ой одна я, одна, Як билиночка в полі, Та не дав мені бог Ані щастя, ні долі. Тілько дав мені бог Красу – карії очі, Та й ті виплакала В самотині дівочій. (слова Тараса Шевченка, музика Пилипа Козицького)
Розгорнути