chrome firefox opera safari iexplorer

Вороновицький музей історії авіації та космонавтики України

  • 23252, Вінницька обл.,Вінницький р-н.,стм Вороновиця, вул. Леніна, 26
  • 59-74-59
  • щоденно з 800-1700, вихідний- неділя,понеділок.
Варто побачити: Експозиція розвитоку вітчизняної авіації від перших літальних апаратів до реактивних літаків, до польотів космічних кораблів і складається з розділів: зародження і початковий період розвитку авіації; військова авіація; авіація України на сучасному етапі; внесок України в становлення та розвиток космонавтики. Авіатори та авіаконструктори, які на поч. XX ст. жили і працювали в Україні. Моделі перших літаків вітчизняного виробництва: К-1, К-2, К-7. Авіація періоду Великої Вітчизняної війни. В музеї експонуються портрети льотчиків, Героїв Радянського Союзу, вихідців з Вінниччини. Серед них наші земляки — Колісник Павло Антонович, який народився в с. Степанівна, служив у морській авіації, загинув в 1943 році. Експонати музею відображають талант, енергію, працю винахідників льотчиків, їх віддане служіння Батьківщині — хороший приклад для наслідування поколінь.
Про музей:

У фондах музею нараховується 1 300 предметів. Щорічна загальна кількість відвідувачів — понад 2 000 осіб.

Основу збірки музею складають документи, фотографії, книги, речі, пов'язані з розвитком авіації та космонавтики, сучасне льотне спорядження, а також меморіальні предмети, що належали О. Можайському, С. Гризодубовій. У фондах зберігається колекція відеокасет з документальним фільмом «З історії розвитку авіації ХХ ст.» (хроніка) та документальними фільмами з історії космонавтики («Ю. Гагарін — секретний звіт», «Л. Каденюк — зустріч»)

Музей розміщено у палаці колишніх власників маєтку Грохольських. Триповерховий палац побудовано в стилі раннього класицизму у 70-х рр. ХVІІІ ст. У 1867 р. маєток був придбаний М. Можайським, брат якого Олександр Федорович Можайський (1825—1890), майбутній винахідник планера, впродовж 1869—1876 рр. був місцевим управителем. Саме тут було вперше випробувано модель літального апарату.

В пам'ять перебування О. Можайського у Вороновиці, 7 травня 1971 р. рішенням виконкому Вінницької районної ради в приміщенні палацу було засновано музей авіації ім. О. Можайського.

Музей створювали учні та вчителі Вороновицької СШ № 1 зокрема В. Морванюк, П. Глухенький, С. Хомчук, О. Будко при допомозі шефів — військової авіаційної частини. В 1972 р. музею присвоєно звання «Народний музей», в 1989 р. музей став державним.

У триповерховому палаці, що складається з 43 кімнат, зараз розташувалася школа. Експозиція розміщувалася в 3-х парадних залах другого поверху будинку. Музей мав назву «Від Можайського до Гагаріна» і нараховував 647 предметів. У 1998 р. було проведено реекспозицію. Нині це — державний музей історії авіації та космонавтики України.

22 червня

Інші дати
Народився Микола Дремлюга
(1917, Росія - 1998) – український композитор, педагог, музично-громадський діяч. Вперше вивів бандуру на концертну естраду як сольний інструмент, автор першого в історії української музики концерту для бандури та симфонічного оркестру.  
Гарно твоя кобза грає, Любий мій земляче: Вона голосно співає, Голосно і плаче. І сопілкою голосить, Бурею лютує, І чогось у бога просить, І чогось сумує. Ні, не люди тебе вчили: Мабудь, сама доля, Степ, та небо, та могили Та широка воля! (Олександр Афанасьєв-Чужбинський)
Розгорнути
Народився Микола Холодний
(1882, Росія – 1953) – український ботанік, фізіолог, мікробіолог. Засновник вітчизняної школи фізіології рослин. Інститут ботаніки НАН України носить ім»я М.Холодного.
Розгорнути
Народився Болеслав Яворський
(1877, м. Харків - 1942) – український композитор, музикознавець, піаніст. Створив теорію ладового ритму (слухового тяжіння).  
Розгорнути