chrome firefox opera safari iexplorer

Українська мова житиме 40 років?

22 лютого 2011 о 15:18

У міжнародний день рідної мови науковці оприлюднили сумну статистику – українська мова вмирає.

Українці збиралися вийти на вулиці її захищати. Але щось не вийшло. Чи то мороз завадив, чи лінь перемогла. Але дехто мову все ж вшанував.

Депутат, пенсіонер і співавтор закону про мови зібралась у день рідної мови, щоб повідомити. Володимир Василенко, співавтор чинного закону про мови: «До 2050 року української мови існувати не буде — вона зникне просто».

Війни, депортації, міграції. Ось причини зникнення мови, кажуть експерти ЮНЕСКО.

Миколаївець Анатолій надибав ще одну – з власного досвіду – це коли одна мова поглинає іншу. Він судився з пас-трансом, аби зупинки оголошували українською, з Ощадбанком і комунальниками – аби на квитанціях писали українською. Миколаївський суд ухвалив соломонове рішення – ні вашим, ні нашим.

Анатолій Ільченко, мовозахисник, м. Миколаїв: «Я отримував квитанції двома мовами — частина тексту була українською, частина російською — причому написане російською мовою не було перекладом того, що українською».

Дані різних переписів населення свідчать – в 60-х-70-х кількість українців, що вважали себе україномовними — нестримно падала. В 90-х – почалося зростання. Що тепер — не відомо. Перепис українцям світить тільки наступного року. Відтак ще є час на навчання.

Павло Мовчан, депутат, голова товариства “Просвіта”: «Спасибі Дмитру Табачнику, Миколі Яновичу – ну, всім за особливу любов, такої не було ненависті до російської мови».

Російська мова поглинає українську повсюди. Українська тримається з останнього. На сполох б’ють письменники. У Львові 6 годин звучало українське слово. Це був марафон.

Уляна Гнідець, співорганізатор марафону: «Письменники, вони мають певний простір свободи і вони можуть першими розпочати цю нову хвилю. Тому що ми дійсно існуємо в ситуації, коли нам випадає захищати своє».

У місті Красний Луч батьки школярів теж захищають своє. Тиждень голодували через закриття української школи. Поки що даремно. школу в кінці року закривають. Що тут буде — невідомо.

Наталія Осіпова, представниця батьківського комітету м. Красний Луч: «Може тут буде гуманітарна сфера, може офіс, а може амбулаторія сімейного типу от и все».

Поки чиновники сперечаються, яка мова має стати ріднішою, неозброєним оком видно — дуже багато українців, які вперто говорять російською, знають її здебільшого на двійку. Ось яскравий приклад. В найбільшій харчевні посеред Столиці в меню вже пишуть – «плов ис курицы».

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути