chrome firefox opera safari iexplorer

На Херсонщини збирають перший великий урожай українського арахісу

26 вересня 2013 о 14:37

Спроби «приручити» земляний горіх родом iз Латинської Америки в Україні тривали понад 20 років. Учені Південної державної сільськогосподарської дослідницької станції Аграрної академії наук досі не наважувалися задіяти вітчизняні поля під масовий засів арахісом. Усі роботи з його селекції проводили на невеликих ділянках у Голопристанському та Білозерському районах на Херсонщині. А ось у 2013 році аграрії нарешті вивели новий сорт «Клинський» (за назвою села Великі Клинці, де саме й розкинулося арахісове поле) та зважилися віддати під горіх більші площі угідь.

«Ми зламали стереотип про те, що арахіс — це винятково імпортний продукт, — розповідає директор станції, кандидат сільськогосподарських наук Володимир Лимар. — Цього року ми не тільки розробили технологію вирощування арахісу в степовій Таврії, а й вивели свій ексклюзивний посухостійкий сорт».

Вітчизняний сорт арахісу «Клинський» на крапельному зрошенні дає вже всі 20 центнерів iз гектара. При цьому собівартість арахісу становитиме лише 15–16 гривень за кілограм. А його закупівельна ціна в зернах — від 30 гривень.

Володимир Лимар стверджує, що такою окупністю на сьогодні не спроможнi «похвалитися» ані пшениця, ані кукурудза, ані томати з кавунами. При цьому ринок збуту для арахісу практично необмежений. Адже його продають не тільки як ласощі, а й як сировину для кондитерської та харчової промисловостей. Власники підприємств, якi спеціалізуються на цьому, охоче закуповують дешевший вітчизняний горіх, а не дорогий імпортний, позбуваючись при цьому клопотів iз розмитненням останнього.

Учені впевнені, що при дотриманні агротехнологій i використанні сортового насіння, адаптованого до посушливого клімату півдня України, вирощування арахісу в перспективі буде дуже прибутковим.

Уже зараз селекціонери з Херсонської, Одеської, Миколаївської та частково Запорізької областей готові віддати великі площі під арахіс. Саме в цих регіонах кліматичні умови відповідають усім необхідним вимогам для вирощування земляного горіха.

Розділи: Довкілля

2 жовтня

Інші дати
2 жовтня відзначають:
  • Міжнародний день соціального педагога.
  • Міжнародний день ненасильства.
Розгорнути
Богдан Стельмах 
1943 – український поет. Його вірші «Перший сніг», «Пшеничне перевесло», «Колиска вітру», «Запроси мене у сни», «Тільки раз цвіте любов» з музикою Івасюка й Білозіра стали загальнонаціональними шлягерами у виконанні гуртів Ватра, Океан Ельзи та Плач Єремії, виконавців Руслани й Олександра Пономарьова, Софії Ротару і Василя Зінкевича.
Розгорнути
Михайло Жук
1883 – український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт «Дівчина в кріслі», «Гуцул», «Портрет батька», хрестоматійних портретів М. Вороного, Г Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Михайло Іванов
1871 – український учений-тваринник, педагог, засновник експериментальних зоотехнічних станцій у заповіднику Асканія-Нова.
Розгорнути
Народився Йосип Бокшай
(1891, с. Кобилецька Поляна Закарпатської області. - 1975) - український живописець, майстер пейзажу. Спільно з А. Ерделі вперше на Закарпатті організував художню школу. Автор картин "Озеро в горах", "Синевир", "Полонина Рівна", "Зустріч на полонині"
Розгорнути
Народився Денис Січинський
(1865 - 1909) – композитор і хоровий диригент, перший професор музики у Галичині, музично-громадський діяч, педагог.
Розгорнути
Народився Іван Багряний
(1907 – 1963), український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч. Автор романів «Сад Гетсиманський», «Тигролови», поеми «Гуляй-Поле». Лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка (посмертно).
«Перейшов усі світи я — Є прекрасних мов багато, Але п е р ш о ю, як Мати, Серед мов одна лиш ти є. Ти велична і проста. Ти стара і вічно нова. Ти могутня, р і д н а м о в о ! Мово — пісня колискова. Мова — м а т е р і у с т а.» («Рідна Мова», 1937)
Розгорнути