chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні Україна вшановує пам’ять Василя Стуса

04 вересня 2013 о 17:42

4 вересня 1985 року у таборі біля села Кучино Пермської області помер український поет-шістдесятник Василь Стус. Сьогодні в Україні вшановують його пам’ять.

Автора поетичних збірок «Круговерть», «Веселий цвинтар», «Палімпсести» у травні 1980 заарештували, визнали особливо небезпечним рецидивістом та засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання. А також заборонили бачитися з родиною. Табірними наглядачами знищено збірку з приблизно 300 віршів Стуса. На знак протесту проти жорстокого поводження табірної адміністрації з політв'язнями він кілька разів оголошував голодування. Помер в ніч з 3 на 4 вересня, можливо, від переохолодження. За офіційними даними причина смерті — зупинка серця...

1985 року німецький письменник Генріх Белль висунув Василя Стуса на здобуття Нобелівської премії з літератури. Але призначення так і не відбулося, через смерть автора.

Сьогодні у київському сквері Василя Стуса відбулася акція вшанування його пам’яті. За давньою козацькою традицією організатори пропонували киянам насипати курган пам’яті «шапками» – докласти грудочку землі зі свого двору до кургану пам’яті поета. Також відбулася панахида, декламування віршів В.Стуса святошинськими школярами, концерт українських бардів (це відомі автори-виконавці Едуард Драч, Володя Самайда, Ігор Білий, Неля Франчук), встановлення на кургані пам’ятного каменю з написом «Сквер імені Василя Стуса».

Джерело: "День"
Розділи: Видатні постаті

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути