chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні Україна вшановує пам’ять Василя Стуса

04 вересня 2013 о 17:42

4 вересня 1985 року у таборі біля села Кучино Пермської області помер український поет-шістдесятник Василь Стус. Сьогодні в Україні вшановують його пам’ять.

Автора поетичних збірок «Круговерть», «Веселий цвинтар», «Палімпсести» у травні 1980 заарештували, визнали особливо небезпечним рецидивістом та засудили до 10 років примусових робіт та 5 років заслання. А також заборонили бачитися з родиною. Табірними наглядачами знищено збірку з приблизно 300 віршів Стуса. На знак протесту проти жорстокого поводження табірної адміністрації з політв'язнями він кілька разів оголошував голодування. Помер в ніч з 3 на 4 вересня, можливо, від переохолодження. За офіційними даними причина смерті — зупинка серця...

1985 року німецький письменник Генріх Белль висунув Василя Стуса на здобуття Нобелівської премії з літератури. Але призначення так і не відбулося, через смерть автора.

Сьогодні у київському сквері Василя Стуса відбулася акція вшанування його пам’яті. За давньою козацькою традицією організатори пропонували киянам насипати курган пам’яті «шапками» – докласти грудочку землі зі свого двору до кургану пам’яті поета. Також відбулася панахида, декламування віршів В.Стуса святошинськими школярами, концерт українських бардів (це відомі автори-виконавці Едуард Драч, Володя Самайда, Ігор Білий, Неля Франчук), встановлення на кургані пам’ятного каменю з написом «Сквер імені Василя Стуса».

Джерело: "День"
Розділи: Видатні постаті

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути