chrome firefox opera safari iexplorer

Україна відзначає 80-ту річницю Голодомору 1932—1933 років

23 листопада 2013 о 14:16

В Україні сьогодні, 23 листопада, відзначають 80-ту річницю Голодомору 1932—1933 років — День пам'яті жертв Голодомору. Цьогорічне вшанування пам'яті жертв Голодомору присвячене доброчинцям — тим людям, які в непростий час чинили добро, рятуючи від голоду співвітчизників у 1932—1933 роках.

Серед українців були ті, хто наважувався на мужні вчинки в часи, далекі від романтики та героїки. Мова йде про людей, які рятували інших від голодної смерті — роздавали, хліб, напували та зігрівали. Серед них — освітяни, лікарі, пересічні селяни, багатодітні матері.

У всіх обласних центрах України на центральних площах пройдуть жалобні заходи, загальнонаціональна хвилина мовчання та акція «Запали свічку пам'яті». Пом'януть жертв Голодомору також і в багатьох країнах світу.

Вперше пам'ятна дата була встановлена в 1998 році указом Президента Леоніда Кучми і називалася Днем пам'яті жертв Голодомору. У 2000 році назва була змінена на «День пам'яті жертв Голодомору і політичних репресій». У 2007 році, згідно зі зміною, внесеною указом Президента Ющенка, став називатися Днем пам'яті жертв голодоморів. Відзначається щорічно в четверту суботу листопада.

Голодомор 1932—1933 роках, став наслідком організованих заходів керівників УРСР та СРСР, викликав масову загибель сільського населення України і півдня Росії, переважну більшість якого становили українці. На думку сталінського режиму, українське селянство становило серйозну загрозу Радянській владі на території України.

Під час голодомору, за офіційними даними, загинули близько 9 мільйонів, а за неофіційними — до 13 мільйонів жителів всієї країни.

Крім Голодомору 1932—1933 років. в історії України були зафіксовані голодомори 1921—1923 годаов та 1946—1947 років.

У 2002 році Україна відзначала 70-річчя масової загибелі жителів республіки від голоду у 1932-33 роках В ході проведених заходів керівництво республіки наполягало на міжнародному офіційному визнанні цього голодомору геноцидом українського народу.

у деяких дослідженнях (У тому числі західних фахівців) автори доводять, що Голодомор відповідає загальноприйнятому визначенню геноциду. Голодомор як геноцид українського народу сталінським режимом у 1932—1933 р. офіційно визнаний урядами України, Австралії, Угорщини, Ватикану, Латвії, Литви, Естонії, Італії, Аргентини, Канади, Грузії, Польщі, США, Іспанії, Перу, Чехії, Колумбії, Андорри, Бразилії, Еквадору, Мексики, Парагваю, Словаччини, Чехії, Чилі.

Офіційне вшанування пам'яті жертв Голодомору, в тому числі, визнання його геноцидом українського народу, розпочалося за ініціативи української діаспори у США та Канаді. Так, починаючи з 1983 року, в столиці канадської провінції Альберта місті Едмонтоні, в мерії міста щорічно проводиться відзначення річниці Голодомору. На офіційній частині заходу традиційно присутні мер міста і керівники провінції. Біля входу до мерії встановлений перший в світі пам'ятний знак на вшанування річниці Голодомору «Розірване кільце життя». У 1988 році Конгрес США, а у 1989 році — Міжнародна комісія юристів офіційно визнали голодомор 1932-33 років актом геноциду проти української нації.

23 жовтня 2008 року Європарламент визнав Голодомор в Україні злочином проти людства і висловив співчуття українському народу.

У Києві заплановані цього дня такі пам’ятні заходи:

14:00 — жалобна хода від м. Арсенальна до Національного меморіалу жертв Голодомору.

15:00 — біля Національного меморіалу жертв Голодомору розпочнеться панахида, яку відправлять Патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет, ієрархи УГКЦ, УАПЦ, УПЦ, РКЦ. До участі запрошені представники всіх церков та релігійних організацій в Україні, дипломатичні представники, громадськість.

16:00 — після загальнонаціональної хвилини мовчання розпочнеться акція «Запали свічку пам’яті». Біля Національного меморіалу жертв Голодомору в цю суботу запалає понад 10 тисяч свічок.

Джерело: DT.UA
Розділи: Суспільство