chrome firefox opera safari iexplorer

Журналістика стала однією з найнебезпечніших професій в Україні

06 лютого 2014 о 13:17

Згідно з даними щомісячного моніторингу ІМІ «Барометр свободи слова», в січні 2014 було зафіксовано рекордну кількість нападів і побиттів журналістів — 82 (для порівняння, за весь 2012 рік — 65 осіб). Зафіксовано також по 13 випадків кібер-злочинів проти журналістів та ЗМІ, а також погроз і залякувань журналістів,пише ЛІГА.net.

Також ІМІ зафіксував 11 випадків перешкоджання законній професійній журналістській діяльності, вісім випадків арешту, п'ять випадків цензури, два випадки політичного тиску і по одному випадку обшуку, проблем з доступом до публічної інформації, та тиску на блогерів.
Варто сказати, що цього місяця ІМІ змушений був створити нову категорію в «Барометр свободи слова» — «Журналісти, змушені ховатися або покинути країну». Таким чином, у січні було зафіксовано три таких випадки.

У січні, як і в грудні-листопаді продовжилася тенденція побиття і нападів, як на українські так і на зарубіжні ЗМІ, що висвітлювали акції Евромайдану.

Переважна більшість журналістів постраждало під час або в результаті виконання професійних обов'язків починаючи з 19 січня, коли на вул.Грушевського в Києві почалося силове протистояння між мітингувальниками і «правоохоронцями».

Так, ІМІ зафіксував 17 випадків кульових поранень журналістів (від куль, що летіли з боку міліції на вул. Грушевського). Також було два випадки, коли бійці «Беркуту» цілилися журналістам у камери, однак ті встигали сховатися і кулі летіли мимо. В результаті зіткнень на Грушевського багато журналістів отримали поранення від вибухів світло-шумових гранат, постраждали від отруєння сльозогінним газом. Не менш ніж десятьом журналістам пошкодили або повністю знищили техніку — відеокамери, фотоапарати, планшети, флешки та ін. У категорії «напад» також зафіксовано багато випадків фізичної агресії відносно журналістів з боку міліції, бійців « Беркута», нападів на ЗМІ «тітушок».

Кібер-злочини у січні стосувалися DDoS-атак на сайти ЗМІ, які висвітлювали події Евромайдану і зіткнення на Грушевського. Так, хакерській атаці піддалися сайти «Телекритики», 5 каналу, каналу 1+1, Української правди. Також не працювали через хакерські атаки й регіональні сайти — Мукачево.net. Закарпаття онлайн, які також активно висвітлювали події Евромайдану.

Серед випадків перешкоджання журналістській діяльності у січні зафіксовано випадки заборони вести зйомку Евромайдану в Донецьку. Журналістів з телекамерами не пускали в приміщення Оболонського суду, де мало проводитися засідання суду щодо обрання запобіжного заходу для затриманих Автомайданівців. У Миколаєві та Херсоні прихильники Партії регіонів перешкоджали місцевим журналістам проводити фото- і відеозйомку. А 5-му каналу комендатура заборонила знімати мітинг на підтримку президента Віктора Януковича в Маріїнському парку у Києві, звинувативши канал у необ'єктивному висвітленні подій в країні і розпалюванні ворожнечі.

Інформагентство ЛІГАБізнесІнформ ініціювало спільні дії ЗМІ щодо притягнення до відповідальності винних у побитті журналістів під час подій на Банковій. Була зібрана група юристів, які захищають права потерпілих представників медіа. Для постраждалих і свідків подій на Банковій діє «гаряча лінія», по якій можна зв'язатися з учасниками групи, і отримати всю необхідну інформацію і допомогу. Контакти "гарячої лінії ": тел. 066606 28 17, legal@liga.net .

Розділи: Суспільство

26 листопада

Інші дати
Народився Пилип Морачевський (псевд. — Хвилимон Галузенко)
(1806, с. Шестовиця, Чернігівська область – 1879) – український письменник, поет-романтик, перекладач. Автор перекладу українською мовою всіх чотирьох Євангелія, «Діяння Апостолів», «Апокаліпсис», «Псалтир». Євангелія в перекладах Морачевського досі використовують під час богослужінь.
«Все минеться, правда зостанеться» (Пилип Морачевський)
Розгорнути
Народився Олександр Левада (Косяк)
(1909, с. Кривчунка, Черкаська область – 1995) – український драматург та кіносценарист. Автор творів «Гомін лісів Таращанських», «Південний захід», «Фауст і смерть», роману «Два кольори». За його сценаріями поставлені фільми «Українська рапсодія», «Берег надії», «Родина Коцюбинських»
Розгорнути
Народився Опанас Заливаха
(1925, с. Гусинка, Харківська область – 2007) – український живописець, відомий правозахисник-шістдесятник. Лауреат Шевченківської премії за твори останніх років «ХХ вік», «Мироносиці», «Українська мадонна», «Портрет Василя Стуса», «Портрет Шевченка», «Козака несуть», «Початок». Автор книги «Алла Горська. Червона тінь калини. Листи. Спогади. Статті».
«Все можна взяти в чужинця, окрім віри. Віра, взята у чужинця, губить» (Опанас Заливаха)
Розгорнути