chrome firefox opera safari iexplorer

20 років тому було підписано Будапештський меморандум

05 грудня 2014 о 13:11

Згідно з цим договором Україна втрачала ядерне озброєння у відповідь на гарантії безпеки з боку США, Росії та Великої Британії, передає УНН.

Рівно 20 років тому, 5 грудня 1994 року, тодішні президенти України Леонід Кучма, США Білл Клінтон, Росії Борис Єльцин, а також прем'єр-міністр Великої Британії Джон Мейджор підписали у Будапешті договір, згідно з яким Україна втрачала ядерний статус у відповідь на гарантії безпеки з боку держав-учасниць договору.

Згідно з Меморандумом, США, Росія і Велика Британія зобов'язалися поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, утримуватися від загрози силою, та її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, утримуватися від використання зброї проти України (за винятком ситуації самооборони), утримуватись від економічного тиску на Україну, не застосовувати проти держави ядерну зброю тощо.

У відповідь на це Україна ліквідовувало усе наявне в держави на той момент ядерне озброєння.

У кінці лютого 2014 року президент Росії Володимир Путін грубо порушив умови меморандуму, застосувавши зброю проти України та анексувавши згодом Кримський півострів.

Крім того, численні російські війська зараз перебувають на частині території Донецької та Луганської областей, воюючи проти України на боці маріонеткових «ДНР» та «ЛНР».

Розділи: Суспільство

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути