chrome firefox opera safari iexplorer

На Черкащині довгий час приховували справжню туристичну перлину

05 травня 2015 о 15:13

Неймовірно красивий палац поміщиків Даховських у селі Леськове на Черкащині протягом довгих років «ховали» від очей туристів. Навіть сьогодні багато людей не знає про існування цієї архітектурної перлини.

Палац Даховських або «Леськівське диво» — споруда зі сторічною історією, визнана найцікавішою польською резиденцією в Центральній Україні.

Розташування: село Леськове Монастирищенського району Черкаської області.

Створений вихідцем із Польші, палац загубився у глухому селі і потихеньку руйнується. Ландшафтно-архітектурний комплекс займає досить велику площу. Цей комплекс створювали протягом сторіччя чотири покоління сімейства Даховських.

На жаль, ім’я першого архітектора палацу залишається невідомим. Споруда, виконана із червоної цегли, нагадує англійський замок епохи Середньовіччя. Будівельні матеріали для палацу Даховські випускали на власному заводі. Навіть зараз подекуди трапляються цеглини із позначкою TD — Tadeus Dachowski — власник, який і спроектував замок у тому вигляді, що ми бачимо зараз.

Всередині палац вражав не менше, ніж зовні. Там було близько 20 залів для прийому гостей, балів та ігор, ванна, зимовий сад, величезні підвали, численні господарські споруди, підземні переходи і багато інших цікавинок. На території було багато конюшен, оскільки Тадеуш Даховський займався кінним спортом і дуже любив коней. Леськівських скакунів шанували в усій Російській імперії та за кордоном.

Споруда встояла у буремні післяреволюційні роки, селяни не дозволили зруйнувати маєток. У палаці в радянські часи працював табір для піонерів, а потім санаторій для заможних людей, лікарня для людей із розладами психіки, тубдиспансер, склад… Прохід до будівлі останніми роками здебільшого закритий. Однак людей це не зупиняє. Дехто домовляється із охороною і проходить на територію. Дехто пролазить через численні дірки в цегляному паркані.

Чим зайнятися: прогулятися парком навколо палацу, зробити фото, спуститися до ставка на річці Конела.

Віддаленість від Черкас: 220 кілометрів.

Як дістатися: доїхати до с. Леськове можна власним авто за три години. Від черкаського автовокзалу до Монастирища можна дістатися автобусом, який їздить щоденно.

Де зупинитися: переночувати можна у місцевих жителів. Якщо такий варіант вам не підходить, можна замовити номер у одному із готелів Монастирища. Вартість номера близько 300 гривень.

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути