chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні — спалах поліомієліту

04 вересня 2015 о 10:01

Лабораторія Міністерства охорони здоров'я підтвердила два випадки захворювання дітей на Закарпатті на поліомієліт від вірусу, похідного від вакцинного штаму. Про це йдеться у заяві, поширеній міністерством у четвер.

У МОЗ також підтвердили циркуляцію вірусу, що відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил прирівнюється до спалаху поліомієліту.

У міністерстві із цього приводу вирішили створити оперативний штаб з реагування та протидії поширенню хвороби, до якого запросили представників Всесвітньої організації охорони здоров'я та ЮНІСЕФ.

Спалахи вірусу поліомієліту, похідного від вакцинного штаму, вкрай рідкісні, проте трапляються саме в країнах із низьким рівнем вакцинації.

За даними українського міністерства, рівень вакцинації в Україні дуже низький: минулого року вакцину проти поліомієліту отримали 49% дітей, а за перше півріччя цього року — лише 14%.

МОЗ нагадує, що вакцина для проведення імунізації дітей вже є в Україні. Урядом Канади за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) закуплено 3,7 млн доз вакцини проти поліомієліту оральної, живої зареєстрованої в Україні, (ОПВ виробництва Санофі Пастер, Франція). Перша партія вакцин (ОПВ – 1,5 млн доз) вже надійшли в Україну, друга партія має надійти найближчим часом.

Нагадаємо, цього тижня ВООЗ повідомила, що на Закарпатті у двох дітей віком чотири роки і 11 місяців підтвердили поліомієліт.

Це перший випадок цієї хвороби в Європі після 2010 року і перший в Україні після 2006.

Вірус поліомієліту загрожує передусім дітям. У менш ніж 1% випадків вірус вражає нервові вузли в спинному мозку, викликаючи параліч на все життя.

Захиститися від хвороби можна імунізацією і дотриманням простих правил гігієни. Серед них — мити руки після відвідання громадських місць, особливо туалетів.

Довідково

Поліомієліт — гостре інфекційне захворювання, яке зумовлене поліовірусом та здатне перебігати з ураженням ЦНС, з виникненням парезів і паралічів, закінчуючись смертю захворілого.

Вірус поліомієліту поширюється від людини до людини через фекалії та слину, особливо через заражену їжу та воду. Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п'яти років.

Вірус поліомієліту, потрапивши в організм, проникає в нервову систему через кров, уражає різні відділи, переважно рухові клітини спинного мозку, а також рухові корінці, які відповідають за рухи.

Вірус поліомієліту поширюється повітряно-крапельним шляхом (чхання, кашель) або за типом кишкової інфекції (через фекалії хворого). Основний засіб профілактики хвороби — вакцинація дітей.

Причини

Збудник поліомієліту — вірус, який поширюється повітряно-крапельним шляхом, або разом з немитими продуктами і виділеннями хворої людини. Збудник захворювання досить стійкий, він здатний кілька місяців жити в молоці, овочах, у стічних водах і фекаліях. Однак, не зазнає впливу дезінфікуючими препаратами і високої температури. Це єдиний спосіб обробки предметів побуту або продуктів, що виключає зараження.

Інкубаційний період поліомієліту триває приблизно два тижні. Спочатку вірус потрапляє в кишечник і фіксується на слизових оболонках. Потім проникає в кровоносну систему, разом з кров'ю поширюється по всьому організму, впливаючи на внутрішні системи і органи. Особливо страждають головний і спинний мозок, оскільки вірус вражає не тільки клітини, але і відходять від мозку нервові закінчення.

Симптоми

Симптоми поліомієліту в більшості випадків починаються з головного болю, діареї та підвищеної температури. Крім цього, відзначаються різні неврологічні порушення. Вірус в організмі проходить декілька основних етапів, які в медицині розрізняють таким чином:
— інкубаційний період (тривалість становить від 2-х до 21 дня);
— період предпаралітичний, діагностується млявість і слабкість м'язів (тривалість від 2-х до 6 днів);
— паралітичний: м'язи стають важко керованими і більш щільними;
— відновний (тривалість складає приблизно один рік);
— період залишкових явищ, при якому зміни м'язів викликають деформацію кінцівки.

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути