chrome firefox opera safari iexplorer

Людина, що палала любов’ю до України: 50 років подвигові Василя Макуха

05 листопада 2018 о 12:00
uk.wikipedia.org

5 листопада 1968р. Центр Києва. Столиця УРСР готується до відзначення чергової річниці жовтневого перевороту. Хрещатик прикрашають вогнисто-червоними прапорами, портретами «вождів». Радянський народ метушиться між крамницями – скупляється до застілля…

Мить – і все ніби кам’яніє: з під’їзду будинка №27 вибігає чоловік, охоплений полум’ям.  З вигуками: «Геть окупантів!», «Хай живе вільна Україна!» він пробігає кілька метрів і падає.

Наступного дня у лікарні чоловік помирає від опіків.  

Його звали Василем Макухом. Він вчинив самоспалення на знак протесту проти колоніального становища  України в Союзі та придушення радянськими військами повстання в Чехословаччині. Перед тим у листі до ЦК КПУ  підтвердив свої наміри та обґрунтував їхні причини.

Василя Макуха ховали в день його народження — 14 листопада – за місцем прописки, тобто у Дніпропетровську. Ґебісти пильнували за похороном. Домовину не дозволили занести до хати, віко зняти – теж...

4 листопада  Василь вирушив зі Львова у свою останню подорож.  Від будинку №8 по вул.Городецького дістався до залізничного вокзалу. В камері зберігання забрав скляну банку з бензином. Григорій Ментух, близький друг Василя, знаючи про його  наміри, запитав: «Навіщо тобі така жахлива смерть? Ти ще молодий, сильний. Залишишся живим — багато чого доброго зробиш!». Василь відповів, усміхнувшись: «Я йду на це з радістю»…

Потім каґебісти намагалися приписати Василеві психічну хворобу, однак  не виходило: був непитущим, працьовитим, доброзичливим, тримався родини. Про перебування в УПА,  10 років радянської каторги знали хіба дружина та хтось із найрідніших  родичів. Про контакти зі львівськими й київськими націоналістами волів не розповідати – беріг   рідню й товаришів від чекістських тенет. Через багато років  дружина героя, Лідія Макух,  дістала  змогу вільно приїхати до рідного Василевого села. Їй трапився місцевий мешканець, який спитав, звідки вона й чия.  Коли почув, що це вдова Василя Макуха, став на коліно, припав губами до краєчка сукні, потім поцілував руку зі словами: «Василь – свята людина!».

 1978р. слідом за Василем пішов на смерть інший український націоналіст – Олекса Гірник —  спаливши себе на Чернечій Горі у Каневі, поблизу Шевченкової могили. Він також протестував проти московської окупації своєї Вітчизни.

Про Василя Макуха знято фільм – «Вільний син невільного народу».  Стрічка  стала переможницею  міжнародного фестивалю екранного та сценічного мистецтва «Кінологос-2012» у Одесі. Видатний український кінорежисер Леонід Мужук сказав: «Фільм тримає в напрузі впродовж усього перегляду й змушує багато про що замислитися. Це майстерна високопатріотична робота. Цей фільм повинен подивитися кожен громадянин нашої країни. Щоб зрозуміти, хто ми такі — українці». 

Впродовж тривалого часу Юрій Макух, небіж патріота, домагається встановлення на будинку  за адресою: Хрещатик, 27 меморіальної дошки. Втім у столичній владі змінюються персоналії, а їхній радянський менталітет і нині підказує не згадувати про таких «антирадянщиків», як В.Макух…

5 листопада, рівно 50 років тому. Хрещатик, будинок №27. Людина-смолоскип. «Геть окупантів!»…  «Хай живе вільна Україна!»…

Прийдіть, читачу й читачко, до будинку №27 на столичному Хрещатику. Якщо маєте можливість – принесіть квітку. Якщо ні – просто схиліть чоло, згадайте про українського патріота Василя Макуха, який віддав життя за непід’яремну рідну країну і всіх нас, помоліться за його світлу душу. І за Господнє світло, що сяє в наших душах і зветься  Україною.

 Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

--------------------- 

 

Довідка:  Василь Омелянович Макух народився 14 листопада 1927р. в с.   Карів Сокальського району на Львівщині, в патріотичній родині. Український світогляд Василя формувався під впливом батьків, рідні, сусідів, книг  з читальні товариства «Просвіта», в якій порядкував його двоюрідний брат  Іван Дужий.

1944р. Василь Макух вступив до лав УПА, дістав псевдо «Микола» та призначення у військову розвідку.  1946р., тяжко поранений  у бою, непритомним потрапив до пазурів НКВД. Засуджений до 10 років каторжних робіт. Строк  відбував у ДубровЛагу (Потьма,  Мордовія) та сибірських концтаборах. У  1955р. термін  ув’язнення закінчився, але покарання тривало: Василя доправили на спецпоселення. Тут познайомився з Лідією Запарою, дівчиною з  Дніпропетровська, засудженою до заслання за те, що була примусово вивезена на роботи до Німеччини. Побравшись та звільнившись, молоді люди оселилися у Дніпропетровську, бо Василеві до Західної України повертатися було заборонено.  Народилися діти —  донька Ольга та син Володимир. Діти не мали можливості навчатися рідною мовою: у Дніпропетровську на той час не було жодної української школи.  Якоїсь миті Василь зрозумів, що далі так жити не зможе. І почав готуватися до акту самопожертви заради вільної України…

 

21 вересня

Інші дати
21 вересня відзначають:
  • День винахідника і раціоналізатора України.
  • День фармацевтичного працівника України.
  • День миру.
  • Міжнародний день миру.
Розгорнути
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути