chrome firefox opera safari iexplorer

2 грудня 1890 року народився державний діяч Олександр Шумський

02 грудня 2020 о 06:54
ru.wikipedia.org

Народився у Волинській губернії (Волинь) в небагатій родині. У 1915 р. вступив до Московського ветеринарного інституту, тоді ж приєднався до есерівського руху. На III з'їзді УПСР Олександр Шумськийбув кооптований до складу її ЦК, а згодом до складу Української Центральної Ради. Він був одним із лідерів лівої течії УПРС, після її саморозпуску О. Шумський став членом КП(б)У, згодом членом її ЦК, займав відповідальні партійні та державні посади. У 1924—1927 pp. — нарком освіти УСРР, активно проводив політику українізації, виступав за розвиток і поглиблення національного відродження.

Під час зустрічі з Й. Сталіним у жовтні 1925 р. він поставив питання про усунення Л. Кагановича з посади генерального секретаря ЦК КП(б)У та заміщення його українцем В. Чубарем. У листі «Тов. Кагановичу та іншим членам політбюро ЦК КП(б)У» від 26 квітня 1926 р.

Й. Сталін поклав на Олександра Шумського відповідальність за поширення антиросійських настроїв в Україні. У лютому березні 1927 р. на об'єднаному пленумі ЦК і ЦКК КП(б) з ініціативи Л. Кагановича Олександр Шумський був звинувачений у «націоналістичному ухилі» (т. зв. «шумськізмі») і направлений у розпорядження ЦК ВКП(б). У 1931—1933 pp. він працював головою ЦК профспілки працівників освіти, був членом президії ВЦРПС. У 1933 р. його було засуджено на 10 років виправно-трудових таборів, з 1935 р. — на засланні. У 1946 р. Шумський був вбитий за особистим розпорядженням Й. Сталіна по орозі з Саратова до Києва.

Джерело: histua.com
Розділи: Видатні постаті

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути