chrome firefox opera safari iexplorer

11 лютого: це цікаво знати

11 лютого 2021 о 00:07

«Мови-переможниці платять за свої перемоги дуже дорого.»
Павло Мовчан

Колись 11 лютого наші пращури слухали ліс: якщо він шумів, вони чекали відлиги. Вважається, що з 3 по 11 лютого проходять сім морозних ранків, коли мороз особливо лютує. Погода у цей день часто бувала мінливою, тому про неї говорили: «і теплом приголубить, і морозом віддубасить».

У церкві 11 лютого відзначається пам'ять Святого Лаврентія і Ігнатія Богоносця. Моляться їм для позбавлення від хвороб очей.

День є пісним, але вживати страви з риби дозволяється. У народі цей день вважався дуже несприятливим. Чомусь саме 11 лютого відбувалися різні дрібні неприємності. Люди говорили про підступи відьом, намагалися відлякати їх від свого житла.

Вважається, що в цей день на білий світ виходять відьми. Вони приходять на поля і городи, щоб покрити цвіллю рослини і землю, наврочити і знищити людей. Щоб захиститися від нечистої сили, 11 лютого по всьому периметру будинку встромляли гілочки чортополоху. Робили це з самого ранку з настанням світанку.

На вечерю господині зазвичай випікали пиріг з капустою. Вважалося, що він принесе щастя у цей день.

За церковним календарем 11 лютого вшановують перенесення мощей священномученика Ігнатія Богоносця; святителя Лаврентія, затворника Києво­Печерського, єпископа Туровського; святителів Герасима, Питирима, Іону, єпископів Великопермських­Устьвимських; мучеників Романа, Якова, Філофея, Іперихія, Авіва, Юліана і Паригорія; мучеників Сильвана, єписопа, Луку, диякона, Мокія, читця.

Іменинники 11 лютого:
Лаврентій, Гнат, Роман, Яків, Лука, Мокій, Юліан.

11 лютого народились:

1919 – Ганна Шиленко – український графік. Станкова і книжкова графіка: серія кольорових літографій «Українські народні пісні», ліногравюра «Вечоріє», «Пам’ятник Т. Шевченкові в Каневі», «Седнів» та ін.
1938 – Анатолій Пашкевич – український диригент, композитор, народний артист України. Очолював Черкаський, Волинський, Чернігівський народні хори. Автор пісень «Степом, степом», «Горить Батурин», «Дума про Берестечко», «Мамина вишня», «Синові», «Біла хата», «А мати ходить на курган», «А у нас на Україні», «Ой ти ніченько» та ін.

Події 11 лютого:

1852 – Микола Гоголь кидає у вогонь рукопис другого тому «Мертвих душ».

1878 – опубліковано перший щотижневий прогноз погоди (Велика Британія).

1945 – у Ливадії (АР Крим) завершилася Ялтинська конференція – вершинна дипломатична зустріч лідерів США, Великобританії й СРСР з метою вирішення питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу.

1950 – ЦК КП(б)У ухвалив постанову про журнал «Дніпро», в якій були трафаретні звинувачення в антинародності, формалізмі тощо.

1963 – у Києві розпочалася конференція з питань культури української мови. Її учасники звернулися до найвищих органів державної влади з вимогою надати українській мові статус державної.

1989 – відбулася установча конференція Товариства української мови імені Тараса Шевченка (тепер – Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка).

11 лютого святкують:

  • Всесвітній день хворого.
  • Міжнародний день жінок і дівчат у науці.

Чи знаєте ви, що:

У 1809 р. Роберт Фултон запатентував пароплав. У віці 35 років Роберт Фултон представив Наполеону «Наутілус» – практичну модель гвинтового підводного човна з ручним двигуном. Того ж року, на прохання посла США Роберта Лівінгстона, почав експерименти з паровими двигунами. У 1803 році парове судно конструкції Фултона (довжина – 20 м; ширина – 2,4 м) пройшло випробування на Сені, досягнувши швидкості 3 вузлів проти течії. У 1807 році у США Фултон збудував перший пасажирський пароплав Clermont («Пароплав Північної Річки»), а 11 лютого 1809 р. його запатентував. У 1812–1814 рр. Фултон збудував перший військовий корабель з паровим двигуном.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути