chrome firefox opera safari iexplorer

Знайдено давно втрачену картину Шевченка?

23 липня 2021 о 16:33

Київський колекціонер Федір Зернецький стверджує, що купив на аукціоні акварель пензля Тараса Шевченка. Він каже, що це давно втрачена робота з незавершеного альбому «Види Києва». Про це повідомляє ТСН.

Акварель із зображенням Михайлівського золотоверхого собору. Колекціонер розповів журналістам, що придбав її на аукціоні «Сотбіс» у Лондоні. Стартова ціна — чотири тисячі фунтів. Щойно картина потрапила до Києва, почались експертизи. Фізико-хімічний аналіз показав, що картину справді намальовано в сорокові роки позаминулого століття.

Частина науковців його підтримує і вважає, що доказів достатньо, щоб визнати, що робота намальована Кобзарем. Інша — категорично цю вірогідність заперечують.

Річ у тім, що час, коли вона була створена, Тарас Шевченко разом із товаришем Михайлом Сажиним мешкали в одній київській квартирі і періодично доопрацьовували картини один одного. Коли Шевченка заарештували, Сажин, щоб урятувати спільну із Тарасом працю, деякі малюнки підписав своїм прізвищем. То чию ж роботу придбав колекціонер?

В пошуках відповіді відкриваємо ще радянський довідник. Тут зібрано багато робіт Сажина, які нині вже вважаються Шевченкові. Ось і наш Михайлівський собор. Схожий, але відрізняється кількістю людей. Вказано, що оригінал втрачено.

Поряд зображення Софії Київської. Зараз ця робота зберігається у фондах заповідника. Кому належить, сперечаються останні десятиліття. Одні бачать манеру Шевченка, інші — автограф Сажина.

Марині Юр, дослідниці малярської спадщини Кобзаря, у новознайденому полотні не вистачає шевченківської деталізації. Дмитро Степовик навпаки, каже, що йому вистачило і кольорів, і деталей.

У національному музеї Шевченка, де зберігається більша частина його мистецького доробку, також немає остаточної відповіді. Зберігачка фондів музею, пані Юлія Шиленко припускає, що твір дійсно Кобзаря.

Директор Дмитро Стус все ж наполягає, що необхідна всебічна експертиза. А вже потім можна говорити про конкретику.

А поки суперечки тривають, колекціонер підраховує імовірний прибуток. Якщо автор картини — дійсно Шевченко, її вартість може зрости в рази.

У кар’єрі Зернецького вже були роботи Шевченка. Кілька років тому його аукціонний дім продав київському колекціонеру листівку із зображенням козачків у шароварах за 110 тисяч доларів.

Нагадаємо, нещодавно на аукціоні картина «Золота ніч» українського митця Івана Марчука встановила рекорд, ставши найдорожчим лотом за всю історію аукціонів в Україні. Роботу продали за понад 96 тисяч доларів.

16 вересня

Інші дати
Народився Петро Масоха
(1904, с. Первомайське Черкаської області - 1991) - український актор театру та кіно. Грав у фільмах "Є такий хлопець" (Костромін), "Вершники" (Іван Половець), "Земля" (Хома),  "Іван" (Іван).
Розгорнути
Народився Петро Борзяк
(1903 - 2000) – український фізик, вчений. Автор комплексних досліджень фізичної природи різних фотокатодів. В 1951 відкрив екситонне поглинання світла напівпровідниковими стибій-цезійовими та олов'яно-цезійовими плівками і пов'язану з цим фотоелектронну емісію.
Розгорнути
1658 – гетьманом Іваном Виговським укладено Гадяцький договір
Іван Виговський (? – 1664) – гетьман Війська Запорзіького (1657 – 1659), Київський воєвода (1659 – 1664). Гадяцький договір – угода, укладена біля міста Гадяч за ініціативою гетьмана Івана Виговського між Річчю Посполитою і Гетьманщиною. Угода передбачала входження Гетьманщини до складу федеративної Речі Посполитої під назвою «Великого Князівства Руського» як третього рівноправного члена Польщі і Литви.
Розгорнути