chrome firefox opera safari iexplorer

Знайдено давно втрачену картину Шевченка?

23 липня 2021 о 16:33

Київський колекціонер Федір Зернецький стверджує, що купив на аукціоні акварель пензля Тараса Шевченка. Він каже, що це давно втрачена робота з незавершеного альбому «Види Києва». Про це повідомляє ТСН.

Акварель із зображенням Михайлівського золотоверхого собору. Колекціонер розповів журналістам, що придбав її на аукціоні «Сотбіс» у Лондоні. Стартова ціна — чотири тисячі фунтів. Щойно картина потрапила до Києва, почались експертизи. Фізико-хімічний аналіз показав, що картину справді намальовано в сорокові роки позаминулого століття.

Частина науковців його підтримує і вважає, що доказів достатньо, щоб визнати, що робота намальована Кобзарем. Інша — категорично цю вірогідність заперечують.

Річ у тім, що час, коли вона була створена, Тарас Шевченко разом із товаришем Михайлом Сажиним мешкали в одній київській квартирі і періодично доопрацьовували картини один одного. Коли Шевченка заарештували, Сажин, щоб урятувати спільну із Тарасом працю, деякі малюнки підписав своїм прізвищем. То чию ж роботу придбав колекціонер?

В пошуках відповіді відкриваємо ще радянський довідник. Тут зібрано багато робіт Сажина, які нині вже вважаються Шевченкові. Ось і наш Михайлівський собор. Схожий, але відрізняється кількістю людей. Вказано, що оригінал втрачено.

Поряд зображення Софії Київської. Зараз ця робота зберігається у фондах заповідника. Кому належить, сперечаються останні десятиліття. Одні бачать манеру Шевченка, інші — автограф Сажина.

Марині Юр, дослідниці малярської спадщини Кобзаря, у новознайденому полотні не вистачає шевченківської деталізації. Дмитро Степовик навпаки, каже, що йому вистачило і кольорів, і деталей.

У національному музеї Шевченка, де зберігається більша частина його мистецького доробку, також немає остаточної відповіді. Зберігачка фондів музею, пані Юлія Шиленко припускає, що твір дійсно Кобзаря.

Директор Дмитро Стус все ж наполягає, що необхідна всебічна експертиза. А вже потім можна говорити про конкретику.

А поки суперечки тривають, колекціонер підраховує імовірний прибуток. Якщо автор картини — дійсно Шевченко, її вартість може зрости в рази.

У кар’єрі Зернецького вже були роботи Шевченка. Кілька років тому його аукціонний дім продав київському колекціонеру листівку із зображенням козачків у шароварах за 110 тисяч доларів.

Нагадаємо, нещодавно на аукціоні картина «Золота ніч» українського митця Івана Марчука встановила рекорд, ставши найдорожчим лотом за всю історію аукціонів в Україні. Роботу продали за понад 96 тисяч доларів.

20 серпня

Інші дати
Народилася Катерина Лазаревська
(1879, м. Київ, - 1939) - український історик та археограф. Брала участь  у підготовці "Історичного словника українського язика", "Опису Новгород-Сіверського намісництва" (1931) та ін.
Розгорнути
Народився Тарас Мельничук
(1938 (1939), с.Уторопи, Івано-Франківська область – 1995) - український поет. Автор книги «Князь роси».
«Поезіє, будь мені сонцем, будь мені катом, і не треба мені оборонця, і не треба мені прикриття». (Тарас Мельничук)
Розгорнути
Народився Платон Костюк
(1924, м.Київ – 2010) - український науковець, засносник української школи нейрофізіологів. Голова Верховної Ради УРСР (1985-1990). Герой України.
Розгорнути