chrome firefox opera safari iexplorer

Лекція до 150-річчя видатного українського маляра Миколи Пимоненка

Дата події:17 березня 2012 о 14:00
Місце події:Дніпропетровський художній музей (вул. Шевченка, 21)
Більше про подію:

Провідний науковий співробітник Художнього музею Ігор Труш прочитає лекцію про життя та творчість видатного українського маляра Миколи Пимоненка, 150-річчя від дня народження котрого святкує цього березня українська громадськість.

Микола Пимоненко народився у мальовничому передмісті Києва – Пріорці, у родині іконописця й різьбаря. Допомагаючи батькові, він вчився малювати, а згодом почав мріяти про вступ до художньої школи, проте через брак коштів батько зміг віддати сина лише до іконописної майстерні. Там, на щастя хлопця, його роботу побачив художник Микола Мурашко, засновник і керівник Київської малювальної школи.

Помітивши великі здібності підлітка, він запропонував йому навчатися в своїй школі. А коли дізнався, що у Пимоненка немає змоги платити за навчання, прийняв його безкоштовно.

Микола був одним із найобдарованіших учнів. Навчання у нього йшло настільки успішно, що вже з другого року він починає допомагати педагогам – веде рисунок у молодшій групі як репетитор.

1882 року Пимоненко вступив до петербурзької Академії мистецтв як вільний слухач. З академічними завданнями він справлявся легко, отримуючи високі оцінки та медалі. Проте 1884 року через хворобу легенів, що розвинулася у художника внаслідок нестатків, перевтоми і погані кліматичні умови Петербурга, він змушений був залишити Академію і повернутися до Києва.

З цього часу розпочинається самостійна творча робота Пимоненка, а також педагогічна діяльність у Київській малювальній школі, куди його запросив на посаду викладача Микола Мурашко.

Про те, як склалася подальша творча доля художника, і йтиметься на лекції Ігоря Труша.

До зібрання ДХМ входить 3 твори Миколи Пимоненка. Найбільше з цих полотен – «Жертва фанатизму» — перебуває у постійній експозиції музею. Ігор Борисович Труш у своїй лекції торкнеться і легенди про написання цієї картини.

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути