chrome firefox opera safari iexplorer

Алуштинський літературно-меморіальний музей імені С.Сергєєва-Ценського

  • 98501,. Україна, Крим, м. Алушта, вул. Набережна, 2.
  • (06560) 3-06-64
  • з 9.00 – 17.00
    Вихідний – неділя, понеділок
Про музей:

Музей відкритий 5 травня 1962 р. відповідно до Постанови Кримського облвиконкому, в будинку російського письменника, академіка, Лауреата Державної премії СРСР Сергєєва-Ценського Сергія Миколайовича (1875—1958) автора епопей «Севастопольська борня» і «Перетворення Росії», багатьох історичних романів, повістей, оповідань, п'єс, літературно-критичних статей, віршів. Будинок побудований письменником у 1906 р. на розі урочища Хурда-Тарли біля Професорського куточка.

Будинок письменника оточений меморіальним парком-садом1,5 га.

Музей С.М.Сергєєва-Ценського складається з 6 кімнат і 3-х веранд. У будинку збережена обстановка, що була в ньому за життя письменника. Музейна колекція сформувалася на основі матеріалів, переданих вдовою письменника Х.М. Сергєєвою-Ценською після смерті чоловіка. Крім меморіальних речей у колекцію ввійшли архів письменника та його особиста бібліотека: понад 10000 книг ХVІІІ — XX ст. — з історії, географії, біології, гірничої справи, російської, української та світової літератури, понад 20 назв «товстих» журналів XIX — XX ст., а також колекція газет періоду революції та громадянської війни (1918—1921 рр.), Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945 рр.). Пізніше колекція поповнювалася за рахунок речей, що були виявлені науковими співробітниками у родичів і знайомих С.М. Сергєєва-Ценського та його дружини, а також в архівах державних установ.

На цей час в основних фондах музею нараховується понад 23000 музейних речей.

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути