chrome firefox opera safari iexplorer

Чернігівський історичний музей імені В.В.Тарновського

  • м. Чернігів, вул. Горького, 4
  • (0462) 676–650, 608–678
  • 9:00-17:00, четвер – вихідний
  • для дорослих – 5 грн., для дітей – 3 грн.; вартість екскурсії 30 – 50 грн., іноземною мовою – 75 грн. Безкоштовне відвідування: діти-інваліди, діти-сироти, військовослужбовці строкової служби. Дні відкритих дверей: 18 травня, 1 червня (для дітей).
Про музей:

Чернігівський історичний музей ім. В.В.Тарновського заснований у 1896 р. Василь Васильович Тарновський (1838–1899) – представник відомого українського старшинсько-козацького роду, меценат, колекціонер, громадський діяч. 

Виняткову наукову і культурну цінність має колекція речових і документальних пам’яток ХVІІ–ХVІІІ ст., зібрана переважно В.В. Тарновським. Вона представлена зброєю, військовим спорядженням, побутовими і культовими речами, пов’язаними з іменами І.Мазепи, С.Палія, П.Полуботка, В.Дуніна-Борковського, Л.Барановича, І.Максимовича, Д.Ростовського (Д.Туптала); родинними архівами Забіл, Милорадовичів, Полетик, Шихуцьких, архівами судових установ, магістратів, ратуш тощо. 

В музеї зберігається 156 гетьманських універсалів в оригіналах і копіях ХVІІІ ст., 2 примірники “Острозької біблії”, 28 видань Чернігівської друкарні в коштовних оправах, виготовлених ювелірами України, Росії, Західної Європи.

Цікаві відомості про громадське і культурне життя ХІХ – початку ХХ ст. дають архіви Тарновських, Ганни Барвінок і П.Куліша, Л.Глібова, О.Коваленка, І.Нечуя-Левицького, І.Шрага. Безцінними реліквіями є два автографи Т.Г.Шевченка – в альбомі “Качанівка” і на “Кобзарі”, подарованому Г.Честахівському, 3 листи М.В.Гоголя до Тарновського-старшого, срібний вінок, який був покладений на могилу П.Куліша І.Пулюєм.

Історична експозиція знайомить відвідувачів з історією краю від часів палеоліту до кінця ХХ ст. На особливу увагу заслуговують давньоруські ювелірні вироби і прикраси, скарб давньоруських гривень чернігівського типу, дерев’яний колодязь Х ст., портрет Б.Хмельницького ХVІІ ст., коштовна шата кіота Іллінської Божої Матері ХVІІ ст., авторська модель пам’ятника Б.Хмельницькому роботи М.Мікешина, гармата, яку козаки, за переказами, взяли як трофей у битві під Жовтими Водами, пернач і срібна чарочка С.Палія, кухоль з гербом І.Мазепи, мініатюра з портретом Гоголя, зроблена на зрізі кістки мамонта, панно з гербами губернії і повітових міст, малюнки, фотографії, листи з Соловків, особисті речі М.Вороного, Б.Пилипенка, М.Черняка, родини Могилянських, комплекси речових і документальних пам’яток, присвячені льотчикам-космонавтам – вихованцям Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. 

В музеї працює лекторій “на колесах” “Дорогами рідного краю” – подорожі вихідного дня, що пролягають Чернігівською, Київською, Полтавською, Сумською, Гомельською областями. За попереднім замовленням проводяться екскурсії англійською та німецькою мовами

23 жовтня

Інші дати
Народився Пилип Козицький
(1893, с. Летичівка, Черкаська область – 1960) – український композитор, музикознавець, педагог, громадський діяч. Один з організаторів і керівників Музичного товариства імені Миколи Леонтовича.
Ой одна я, одна, Як билиночка в полі, Та не дав мені бог Ані щастя, ні долі. Тілько дав мені бог Красу – карії очі, Та й ті виплакала В самотині дівочій. (слова Тараса Шевченка, музика Пилипа Козицького)
Розгорнути