chrome firefox opera safari iexplorer

Історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч»

  • 15041 Ріпкинський район, смт. Любеч, вул.Радянська, 26
  • (04641) 4-31-96, 4-31-51, 4-32-73, 4-39-68.
  • 8.00-17.00
  • дорослі (група) - 100 грн., учні, студенти (група) – 50 грн. Тривалість екскурсії – 2,5-3 години. Спосіб пересування – піший.
Про музей:

Cелище Любеч стоїть на високих пагорбах і практично не має великих рівних поверхонь. Центр селища позначений великою площею, на якій розташований Спасо-Преображенський собор початку ХІХ ст. Від площі у різні боки розходяться чотири дороги, кожна з яких приведе вас до чудових пам’яток архітектури.

Історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч» створено у 2008 році. Він включає 7 об’єктів археології, архітектури, історії та культури Київської Русі, доби українського національного відродження.

Найцікавішими з об’єктів є: печера Св. Антонія, Замкова Гора та кам’яниця наказного гетьмана України Павла Полуботка.

Уперше давньоруське місто Любеч згадується в «Повісті временних літ» 882 року. Ще одна давня згадка сягає 907 року — у договорі князя Олега з Візантією поруч з такими найвідомішими на той час давньоруськими містами як Київ, Чернігів, Переяслав, Полоцьк. Вже в ті часи місто на Дніпрі було важливим опорним пунктом на шляху «із варяг у греки».

У Любечі, як вважають історики, провів останні роки свого життя древлянський князь Мал (Мал Любечанин), тут народилися його діти – Малуша, яка стала дружиною великого князя київського Святослава і матір’ю Володимира Святого та оспіваний у билинах Добриня Микитич.

З Любечем пов’язані доленосні події давньоруської історії. У 1016 році тут відбулася битва, в якій князь Ярослав Мудрий розгромив військо Святополка Окаянного. У 1097 році в Любецькому замку відбувся І з’їзд давньоруських князів.

Любеч відомий, як місто в якому народився основоположник чернецтва на Русі – святий Антоній (903-1073). З іменем якого тут пов’язані дві печери.
Значною була роль Любеча і в козацьку добу.

Нині про славну історію селища нагадують на Замковій горі пам’ятні знаки на честь 1100-річчя літописного Любеча , пам’ятник на честь Першого Любецького з’їзду князів та пам’ятний знак князям Олегу та Ігорю у парку.

Приваблюють туристів і мальовничі любецькі околиці над Дніпром, які є чудовим місцем для відпочинку.

Оглядова екскурсія по території стародавнього Любеча з пам’ятками включає: залишки валу середньовічної фортеці; городище «Замок»; городище «Лисиця»; поселення (посад-1, посад-2); Монастирище (місце знаходження Антоніївського монастиря), ближня і дальня печери Преподобного Антонія; Спасо-Преображенський собор (1811—1817 рр); Кам’яниця Полуботка (кінець 17-початок 18 ст.).

15 жовтня

Інші дати
Народився Дмитро Луценко
(1921, с.Березова Рудка, Полтавська область – 1989) – український поет. Автор текстів низки відомих пісень ("Києве мій", "Фронтовики", "Сивина", "Не шуми калинонько", "Мамина вишня", Осіннє золото").
Грає море зелене, Тихий день догора. Дорогими для мене Стали схили Дніпра, Де колишуться віти Закоханих мрій... Як тебе не любити, Києве мій! (Дмитро Луценко)
Розгорнути