chrome firefox opera safari iexplorer

Історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч»

  • 15041 Ріпкинський район, смт. Любеч, вул.Радянська, 26
  • (04641) 4-31-96, 4-31-51, 4-32-73, 4-39-68.
  • 8.00-17.00
  • дорослі (група) - 100 грн., учні, студенти (група) – 50 грн. Тривалість екскурсії – 2,5-3 години. Спосіб пересування – піший.
Про музей:

Cелище Любеч стоїть на високих пагорбах і практично не має великих рівних поверхонь. Центр селища позначений великою площею, на якій розташований Спасо-Преображенський собор початку ХІХ ст. Від площі у різні боки розходяться чотири дороги, кожна з яких приведе вас до чудових пам’яток архітектури.

Історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч» створено у 2008 році. Він включає 7 об’єктів археології, архітектури, історії та культури Київської Русі, доби українського національного відродження.

Найцікавішими з об’єктів є: печера Св. Антонія, Замкова Гора та кам’яниця наказного гетьмана України Павла Полуботка.

Уперше давньоруське місто Любеч згадується в «Повісті временних літ» 882 року. Ще одна давня згадка сягає 907 року — у договорі князя Олега з Візантією поруч з такими найвідомішими на той час давньоруськими містами як Київ, Чернігів, Переяслав, Полоцьк. Вже в ті часи місто на Дніпрі було важливим опорним пунктом на шляху «із варяг у греки».

У Любечі, як вважають історики, провів останні роки свого життя древлянський князь Мал (Мал Любечанин), тут народилися його діти – Малуша, яка стала дружиною великого князя київського Святослава і матір’ю Володимира Святого та оспіваний у билинах Добриня Микитич.

З Любечем пов’язані доленосні події давньоруської історії. У 1016 році тут відбулася битва, в якій князь Ярослав Мудрий розгромив військо Святополка Окаянного. У 1097 році в Любецькому замку відбувся І з’їзд давньоруських князів.

Любеч відомий, як місто в якому народився основоположник чернецтва на Русі – святий Антоній (903-1073). З іменем якого тут пов’язані дві печери.
Значною була роль Любеча і в козацьку добу.

Нині про славну історію селища нагадують на Замковій горі пам’ятні знаки на честь 1100-річчя літописного Любеча , пам’ятник на честь Першого Любецького з’їзду князів та пам’ятний знак князям Олегу та Ігорю у парку.

Приваблюють туристів і мальовничі любецькі околиці над Дніпром, які є чудовим місцем для відпочинку.

Оглядова екскурсія по території стародавнього Любеча з пам’ятками включає: залишки валу середньовічної фортеці; городище «Замок»; городище «Лисиця»; поселення (посад-1, посад-2); Монастирище (місце знаходження Антоніївського монастиря), ближня і дальня печери Преподобного Антонія; Спасо-Преображенський собор (1811—1817 рр); Кам’яниця Полуботка (кінець 17-початок 18 ст.).

12 липня

Інші дати
Народився Петро Тронько
(1915, с.Заброди Харківської обл. - 2011) - історик, академік, державний діяч. Сприяв створенню Музею народної архітектури та побуту в Пирогові, відновленню Золотих воріт, Михайлівського Золотоверхого та Успенського соборів у Києві; керував роботою над створенням 26-томної "Історії міст і сіл Української РСР".
Розгорнути
День Святих апостолів Петра і Павла
«Як на Петрів день спека, то на Різдво мороз. Коли на Петра сльота, влітку буде багато болота». (Народні прикмети)
Розгорнути
Народився Антін Синявський
1866, м.Біла Церква - 1951) – український  політичний і громадський діяч, історик, економіст, педагог. Автор праць «Економічний район та економічний ландшафт», «Близький Схід і Україна» та ін.  
Розгорнути
Народився Олександр Мельников
(1889 , м. Мезень, Росія - 1958) - український хірург і онколог, займався лікуванням захворювань черевної порожнини, газової інфекції тощо.
Розгорнути