chrome firefox opera safari iexplorer

Меморіальний комплекс-музей «Молотківська трагедія»

  • с. Молотків,
    Лановецький район,
    Тернопільська обл.
  • (03549)4-32-84
Варто побачити: діораму «Спалення села» (художник С. Нечай), фрагменти спаленої хати: обгорілі двері, обвуглені колиска та ікона тощо (ди¬зайн — Б. Бошка і С. Мамчура), Кни¬га пам'яті, що містить спогади молотківців про трагедію.
Про музей:

29 квітня 1943 року було одним з найтрагічнішим в історії села. В цей день фашисти розстріляли, спалили живцем, замордували 617 мирних мешканців Молоткова.

У 1985 році, напередодні 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні в селі був створений величний меморіальний комплекс (його автори – тернопільчани архітектор Іван Осадчук, скульптор Борис Рудий).

Великі пагорби, що символізують братську могилу, мов розділили два Молоткова — сьогоднішній, оновлений, і той, яким він зостався після страшного квітневого дня. Поміж земляними валами дорога на вулицю Смерті — вулицю спаленого села. Скульптура Матері — вічна пам’ять про молотківських жінок, які загинули від рук окупантів. А праворуч обвуглений дуб, німий свідок трагедії. На місці кузні, де живцем спалили молотківських чоловіків, — пам'ятний знак.

Далі символічна сільська вулиця. Обабіч неї — спалені хати, долівки червоні, кольору крові. Ця печальна вулиця веде до музею „Молотківська трагедія”.

Зібрані тут експонати розповідають про історію села, участь його жителів у Другій світовій війні, у відбудові і сьогоденні. Найбільший розділ присвячений власне молотківській трагедії.

Над приміщенням музею, поруч з оглядовим майданчиком, з якого добре видно весь меморіал, знялися три пілони. Так зображено вбиту сім’ю: батька, матір, дитину. Стіна пам’яті ніби служить продовженням музею, виступи на Стіні — немов закам’янілі люди, більші — дорослі, менші — діти.

 

18 жовтня

Інші дати
Народився Віктор Аверін
(1885, с. Чепіль, Харківська область – 1955) – український зоолог, громадський діяч. Опублікував близько 340 праць з ентомології, орнітології, мисливствознавства, рибництва, і охорони природи. Один із перших організаторів справи захисту рослин в УРСР і підготовки кадрів у цій галузі.
Розгорнути
Народився Володимир Різниченко
(1870, с. Велентієве, Чернігівська область – 1932) – український геолог, художник-карикатурист, поет. У своїх дослідженнях грунтовно висвітлив стратиграфію та тектоніку Середнього Придніпров’я («Природа Канівських дислокацій», «До питання про час і умови утворення укр. лесу», «Про четвертинні рухи земної кори в районі сер. Дніпра»). Ініціатор заснування Канівського музею-заповідника «Могила Т.Шевченка».
Розгорнути
Народилася Євгенія Ярошинська
(1868, с. Чуньків, Чернівецька область – 1904) – українська письменниця, етнограф, фольклорист, громадський діяч. Видала зібрані нею на Буковині «Народні пісні з-над Днітра».
Розгорнути
Народився Сергій Єфремов
(1876, с. Пальчик, Черкаська область - 1939) — український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик, історик літератури. Один з найвидатніших представників неонародництва в українській літературі. Автор видання «Щоденника» і «Листування» Т. Шевченка та фундаментального двотомника «Історія українського письменства».
Розгорнути