chrome firefox opera safari iexplorer

Садиба народного художника України Олександра Саєнка

  • Чернігівська область, м.Борзна, вул. Партизанська, 58
  • (04653) 2-14-01
  • 08.00 - 17.00 Перерва з 12.00 до 13.00. Вихідний: субота – неділя (можливе замовлення екскурсій у вихідні дні)
  • для дорослих – 4 грн.; для учнів та студентів – 3 грн.; для пенсіонерів – 2 грн. День відкритих дверей – 18 травня, 24 серпня
Про музей:

Борзнянський художньо-меморіальний музей «Садиба народного художника України Олександра Саєнка», відкритий в 1996 році, розмістився в будинку, де проживала родина Саєнків. Будинок побудований в 1902 році поміщиком Силачем, відразу куплений батьком художника Ферапонтом Петровичем Саєнком.

Тут Олександр Саєнко прожив більшість свого життя. В дитинстві, після перенесеної тяжкої хвороби, він назавжди втратив мову і слух. Але з дитячих років він зрозумів, що до людей можна промовляти не тільки словами, але й за допомогою мистецтва, талант творити яке, подарувала йому доля. 

У експозиціях музею знаходяться витвори мистецтва, документи, книги, предмети побуту, особисті речі, родинні фотографії – красномовні свідки минулих подій.

Фонди музею налічують близько 1 тисячі експонатів. В експозиції розміщені побутові речі родини Саєнків, одяг художника.

Музей прикрашає значна кількість меблів, якими користувалася сім’я Саєнків. Збереглася частина меблів, які придбані родиною митця у Ганни Барвінок, коли вона полишала хутір Мотронівку і переїздила на проживання в с.Кинашівку до пана Кочубея.

У музеї збереглися унікальні кахлі із колекції Олександра Саєнка.

Художник працював у техніці вибійки, килимарства, інкрустації соломою, живопису, графіки. Найбільш відомими є твори митця з використанням соломки. Це «Козак Мамай», «Зустріч Семена Палія після Полтавської битви», «Невільники», «Тарас Шевченко» та інші.

У музеї, крім творів О.Саєнка, відвідувачі мають змогу побачити декоративне панно «Тече вода з під явора», «Символи українського життя», «Древо життя» — Ніни Саєнко, «Козак Мамай», Вічність», «Писанковий мотив» — Лесі Майданець-Саєнко. Дочка і онука митця продовжують яскраве самобутнє мистецтво Олександра Саєнка, збагачуючи творчий спадок мистецької родини Саєнків. У кімнаті «вітальня» знаходиться одна з найдорожчих реліквій Саєнкового дому і його колекції – це диван із різьбленими ніжками у вигляді «рибок», на якому любив сидіти Т.Г.Шевченко, коли гостював у родині Білозерських на хуторі Мотронівка. В одній із музейних кімнат знаходяться меморіальні речі художника та бібліотека, якою користувалася родина Саєнків.

Олександр Саєнко (1899—1985) належить до блискучої плеяди українських митців ХХст. За рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО 100-річчя від дня народження народного художника України внесено до пам’ятних дат ЮНЕСКО.

24 квітня

Інші дати
Народився Дмитро Білоус
(1920, с.Курмани Сумська область - 2004) - український поет, перекладач, літературний критик, громадський діяч. Лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка за книгу «Диво калинове».
Вдягла весна мережану сорочку У день святий звільнившись од турбот І підіймає волошкові очі До віщих, до церковних позолот; Душа стає в цю днину молодою, Забувши, що слова бувають злі І помняться старання добротою, На щедрому пасхальному столі. (Вадим Крищенко)
Розгорнути
Народився Олександр Духнович
(1803, с. Тополі, Словаччина – 1865) - український письменник, культурний діяч, педагог.
Розгорнути