chrome firefox opera safari iexplorer

Великосорочинський літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя

  • 37645, Полтавська обл., Миргородський район, с. Великі Сорочинці, вул. Гоголя, 34
  • (05355 ) 31-6-77
  • 9.00 - 18.00 без перерви. Вихідний день – вівторок. Дні відкритих дверей – 1 квітня, 18 травня
  • для дорослих – 5 грн., для учнів, студентів – 3 грн. Екскурсійне обслуговування (для групи з 15 чоловік) – 20–30 грн.
Варто побачити: першовидання творів М.В.Гоголя, особисті речі письменника; оригінальний портрет М.В.Гоголя роботи І.Рєпіна, портрет-копія роботи худ. Ф.Мольєра, меблі XVIII-XIX ст.ст., копії атестату Ніжинської гімназії, рукописів та малюнків Гоголя.
Про музей:

Історія Великосорочинського музею розпочалася 19 квітня 1909 року. Біля флігеля видатного лікаря М.Трохимовського, у якому 20 березня (1 квітня за новим стилем) 1809 року народився славетний письменник М.В.Гоголь, відбувся мітинг громадськості с. В.Сорочинці, під час якого на фасадному боці будинку було встановлено меморіальну дошку з написом «Тут 20 березня 1809 року народився Микола Гоголь». 

Так будиночок, де народився великий Гоголь, з 19 квітня 1909 року став меморіальним центром гоголівського світу.  

У рік 120-річчя від дня народження письменника за ідеєю народного артиста Амвросія Бучми, з ініціативи місцевих активістів було засновано перший літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя. Він розмістився у будинку лікаря Трохимовського. Музей постійно збагачувався новими експонатами про життя та творчість Гоголя, його епоху. Це був перший і єдиний музей Гоголя на теренах Радянського Союзу. У 1943 році, відступаючи, гітлерівська навала знищила музей, багато цінних експонатів було безповоротно втрачено.  

14 січня 1951 року у Великих Сорочинцях відбулося урочисте відкриття літературно-меморіального музею М.В.Гоголя. У 1952 році, у рік 100-річчя від дня смерті Гоголя за проектом скульптора І.Гінсбурга перед будівлею музею було встановлено погруддя письменника. 

У 2009 році, у рік відзначення 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя, 80-річчя від дня заснування Великосорочинського літературно-меморіального музею М.В.Гоголя розпочалася робота з побудови культурно-меморіального центру Гоголя, проведення капітальної реконструкції приміщення музею М.В.Гоголя з добудовою виставкової зали.

1 грудня

Інші дати
День працівників прокуратури
Указом Президента України від 02.11.2000 року встановлено професійне свято - День працівників прокуратури - 1 грудня.
Розгорнути
Народився Микола Леонтович
(1877, с.Монастирок, Вінницька область - 1921) – український композитор, хоровий диригент, Його обробка для хору народної пісні «Щедрик» відома у всьому світі як різдвяна колядка «Carol of the Bells».
Розгорнути
Народився Платон Воронько
(1913, с. Чернеччина, Сумська область – 1988) – український письменник, публіцист. Автор поетичної збірки «Повінь».
«У моєї доні Оченята сонні, Рученьки, Мов з вати, Доня Хоче спати... Ніч прийшла Тихенька, Спи, Моя маленька...» (Платон Воронько)
Розгорнути
Народився Платон Майборода
(1918, с.Пелехівщина, Полтавська область – 1989) –український композитор, автор численних пісень і хорів, обробок народних пісень ( «Пісня про рушник», «Якщо ти любиш», «Ми підем де трави похилі», «Київський вальс»).
А чи ранньою, чи пізньою, Як цвістимуть всі сади, Я прийду до тебе піснею, Тільки прагни, тільки жди…(Платон Майборода)
Розгорнути
Народився Георгій Майборода
(1913, с. Пелехівщина Полтавської обл. - 1992) - український композитор. Автор багатьох опер, симфоній, концертів для голосу з оркестром, для скрипки з оркестром, симфонічних варіацій для віолончелі з оркестром, хорів, романсів.
Розгорнути