chrome firefox opera safari iexplorer

Великосорочинський літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя

  • 37645, Полтавська обл., Миргородський район, с. Великі Сорочинці, вул. Гоголя, 34
  • (05355 ) 31-6-77
  • 9.00 - 18.00 без перерви. Вихідний день – вівторок. Дні відкритих дверей – 1 квітня, 18 травня
  • для дорослих – 5 грн., для учнів, студентів – 3 грн. Екскурсійне обслуговування (для групи з 15 чоловік) – 20–30 грн.
Варто побачити: першовидання творів М.В.Гоголя, особисті речі письменника; оригінальний портрет М.В.Гоголя роботи І.Рєпіна, портрет-копія роботи худ. Ф.Мольєра, меблі XVIII-XIX ст.ст., копії атестату Ніжинської гімназії, рукописів та малюнків Гоголя.
Про музей:

Історія Великосорочинського музею розпочалася 19 квітня 1909 року. Біля флігеля видатного лікаря М.Трохимовського, у якому 20 березня (1 квітня за новим стилем) 1809 року народився славетний письменник М.В.Гоголь, відбувся мітинг громадськості с. В.Сорочинці, під час якого на фасадному боці будинку було встановлено меморіальну дошку з написом «Тут 20 березня 1809 року народився Микола Гоголь». 

Так будиночок, де народився великий Гоголь, з 19 квітня 1909 року став меморіальним центром гоголівського світу.  

У рік 120-річчя від дня народження письменника за ідеєю народного артиста Амвросія Бучми, з ініціативи місцевих активістів було засновано перший літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя. Він розмістився у будинку лікаря Трохимовського. Музей постійно збагачувався новими експонатами про життя та творчість Гоголя, його епоху. Це був перший і єдиний музей Гоголя на теренах Радянського Союзу. У 1943 році, відступаючи, гітлерівська навала знищила музей, багато цінних експонатів було безповоротно втрачено.  

14 січня 1951 року у Великих Сорочинцях відбулося урочисте відкриття літературно-меморіального музею М.В.Гоголя. У 1952 році, у рік 100-річчя від дня смерті Гоголя за проектом скульптора І.Гінсбурга перед будівлею музею було встановлено погруддя письменника. 

У 2009 році, у рік відзначення 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя, 80-річчя від дня заснування Великосорочинського літературно-меморіального музею М.В.Гоголя розпочалася робота з побудови культурно-меморіального центру Гоголя, проведення капітальної реконструкції приміщення музею М.В.Гоголя з добудовою виставкової зали.

24 жовтня

Інші дати
24 жовтня святкують:
  • День Організації Об’єднаних Націй (День ООН).
  • Всесвітній день інформації про розвиток.
Розгорнути
Народився Микола Біляшівський
(1867, м. Умань – 1926) – український археолог, етнограф, мистецтвознавець, музейний діяч. Один із засновників та дійсний член Української Академії Наук. В 1902-1923 роках - організатор і директор Київського міського художньо-промислового і наукового музею (тепер Національний художній музей України).
Розгорнути
День пам’яті Лук’яна Кобилиці
(1812, смт. Путила, Чернівецька область – 1851) – український громадсько-політичний діяч, керівник селянських повстань 40-х років 19 ст. на Путильщині (Буковині). Очолив виступи селян 22 громад, які рішуче відмовлялися відробляти панщину, самочинно переобрали сільську старшину, висунули вимоги відкриття українських шкіл, вільного користування лісами і пасовиськами. Як депутат австрійського парламенту виступив за надання політичної автономії Буковині і приєднання її до Галичини, вимагав скасування кріпацтва і передачу селянам землі без викупу.
Розгорнути