chrome firefox opera safari iexplorer

Великосорочинський літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя

  • 37645, Полтавська обл., Миргородський район, с. Великі Сорочинці, вул. Гоголя, 34
  • (05355 ) 31-6-77
  • 9.00 - 18.00 без перерви. Вихідний день – вівторок. Дні відкритих дверей – 1 квітня, 18 травня
  • для дорослих – 5 грн., для учнів, студентів – 3 грн. Екскурсійне обслуговування (для групи з 15 чоловік) – 20–30 грн.
Варто побачити: першовидання творів М.В.Гоголя, особисті речі письменника; оригінальний портрет М.В.Гоголя роботи І.Рєпіна, портрет-копія роботи худ. Ф.Мольєра, меблі XVIII-XIX ст.ст., копії атестату Ніжинської гімназії, рукописів та малюнків Гоголя.
Про музей:

Історія Великосорочинського музею розпочалася 19 квітня 1909 року. Біля флігеля видатного лікаря М.Трохимовського, у якому 20 березня (1 квітня за новим стилем) 1809 року народився славетний письменник М.В.Гоголь, відбувся мітинг громадськості с. В.Сорочинці, під час якого на фасадному боці будинку було встановлено меморіальну дошку з написом «Тут 20 березня 1809 року народився Микола Гоголь». 

Так будиночок, де народився великий Гоголь, з 19 квітня 1909 року став меморіальним центром гоголівського світу.  

У рік 120-річчя від дня народження письменника за ідеєю народного артиста Амвросія Бучми, з ініціативи місцевих активістів було засновано перший літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя. Він розмістився у будинку лікаря Трохимовського. Музей постійно збагачувався новими експонатами про життя та творчість Гоголя, його епоху. Це був перший і єдиний музей Гоголя на теренах Радянського Союзу. У 1943 році, відступаючи, гітлерівська навала знищила музей, багато цінних експонатів було безповоротно втрачено.  

14 січня 1951 року у Великих Сорочинцях відбулося урочисте відкриття літературно-меморіального музею М.В.Гоголя. У 1952 році, у рік 100-річчя від дня смерті Гоголя за проектом скульптора І.Гінсбурга перед будівлею музею було встановлено погруддя письменника. 

У 2009 році, у рік відзначення 200-річчя від дня народження М.В.Гоголя, 80-річчя від дня заснування Великосорочинського літературно-меморіального музею М.В.Гоголя розпочалася робота з побудови культурно-меморіального центру Гоголя, проведення капітальної реконструкції приміщення музею М.В.Гоголя з добудовою виставкової зали.

24 липня

Інші дати
Ігор Дмитренко
1928 – український фізик у галузі надпровідності та низькотемпературного матеріалознавства, академік. Створив надпровідниковий квантовий магнітометр і градієнтометр надвисокої чутливості, перший в СРСР магнітокардіограф, кріогенний лазерний сканувальний мікроскоп та ін.
Розгорнути
Петро Перемежко
1833 – український гістолог. Засновник кафедри гістології, ембріології і порівняльної анатомії Київського університету. Уперше описав непрямий поділ тваринних клітин.
Розгорнути
Народився Василь Мисик
(1907, с. Новопавлівка Дніпропетровської обл. -  1983) - український письменник, перекладач. Автор поетичних збірок "Трави", "Блакитний міст", "Чотири вітри", "Вибране", "Борозни", "Верховіття", "Берег" та ін.; кількох збірок оповідань та нарисів; багато перекладав з англійської та східних мов.
Розгорнути
День рівноапостольної Ольги, княгині Київської
дружини князя Ігоря, канонізованої Православною церквою. Княжила в Київській Русі в роки неповноліття свого сина Святослава (945 – 964). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади. Сприяла поширенню на Русі християнства.  
Що за дівчина-краса. Заговорить: думка — сонце; Очі — сині небеса. Хто вона, чия і звідки, Князь докладно розпитав, А на другий день по неї І сватів своїх послав. І за князя вийшла заміж Проста дівчина з села, І до смерті вірним другом Князю Ігорю була. (Олександр Олесь)
Розгорнути