chrome firefox opera safari iexplorer

В Україні презентували перевидання першої біографії Кобзаря

04 березня 2011 о 09:32

У Києві презентували перевидання книги Михайла Чалого «Життя і твори Тараса Шевченка».

Це одна з перших біографій Кобзаря, написана його товаришем Михайлом Чалим, яка останній раз видавалася у 1882 році.

Видання книги стало можливим завдяки допомозі Фонду Миколи Томенка «Рідна країна» та секретаря Постійної комісії Київради з питань освіти та науки Олексія Давиденка.

Особлива значимість цієї книги полягає у тому, що Михайло Чалий особисто знав поета. Він познайомився з Тарасом Шевченком у 1859 році, і з цього часу неодноразово з ним зустрічався та листувався. Чалий допомагав Шевченку за життя, а згодом брав активну участь у його перепохованні в Україні.

Микола Томенко, презентуючи це видання, відзначив, що серед видань ХІХ століття, очевидно, це одна з найкращих біографій Кобзаря, яку потім брали за основу інші біографи поета. Жодна нова біографія Тараса Шевченка у ХІХ-ХХІ століттях не виходила без використання дослідження Михайла Чалого.

Іншою особливою цінністю цієї книги, є те, що автор не завжди подає усталено пафосні оцінки життя та творчості Тараса Шевченка. Натомість він знаходить пояснення, чому дехто з відомих українців, сучасників Шевченка, з традиційного українського погляду (зазвичай із заздрощів), у старшому віці змінював своє ставлення до творчості Шевченка на більш критичне.

Микола Томенко закликав у ювілейний рік 150-ї річниці повернення Тараса Шевченка в Україну ще раз перечитати його твори. «За будь-яких обставин найкращий спосіб зрозуміти величну постать Тараса Шевченка – ще раз по новому його перечитати», — підкреслив він.

«Рідна країна»

29 березня

Інші дати
Марія Вольвач
1841 – українська поетеса, письменниця, громадсько-культурна діячка.
Розгорнути
Народилася Марійка Підгірянка
1891 – Марійка Підгірянка (Марія Ленерт-Домбровська) – українська поетеса, педагог. Авторка збірки поезій «Відгуки душі», поеми «Мати-страдниця», книжок для дітей «Вертеп», «Святий Миколай на Підкарпатській Русі», «Малий Василько», «Кравчиня Маруся», «Юркова мандрівка», «Зайчик і Лисичка», байок, казок, пісень, загадок.
«Спіть, діточки, спіть, Віченька стуліть ! Дрібен дощик стукотить, Вікнам казку гомонить… Дрібен дощик пада там, А тут тихо, тепло нам. При матусі рідненькій, У світличці чистенькій. Спіть, діточки, спіть. Віченька стуліть» (Марійка Підгірянка)
Розгорнути