chrome firefox opera safari iexplorer

Пам’ятник керівникам Коліївщини в Умані – своєрідне попередження владі, — Томенко

05 грудня 2015 о 18:29

Сьогодні в Умані освятили монумент керівникам Коліївщини (селянсько-козацького повстання 1768—1769 років) Іванові Гонті й Максиму Залізняку.

Участь у освяченні взяли представники церков, місцевої влади, громадських організацій, благодійники.

“Цей пам’ятник – не просто данина поваги героїчній і водночас трагічній українській історії. Це символічний знак, це попередження нинішній і майбутній владам, що український народ має право всіма законними методами захищати свої соціально-економічні, національна, релігійні права. І недарма в Конституції України написано, що народ є джерелом влади, – сказав у своєму виступі під час освячення монументу громадський і політичний діяч Микола Томенко. – Отож, у разі, якщо влада буде діяти проти народу, народ буде адекватно діяти проти влади”.

Також Микола Томенко закликав із нашої історії виносити уроки, а не злобу й ненависть.

Він звернувся до організаторів відкриття пам’ятника Гонті й Залізняку, до науковців і місцевої влади спільними зусиллями продовжувати робити і відкрити поряд сквер злагоди і музей.

Нагадаємо, що монумент керівникам Коліївщини відкритий в Умані наприкінці листопада. Пам’ятний камінь на цьому місці було закладено в 1968 році. Однак під різними приводами будівництво так і не розпочалося. В часи незалежності громадські активісти відкрили рахунок для збору коштів на пам’ятник. Серед тих, хто фінансово підтримав спорудження пам’ятника, був Фонд Миколи Томенка “Рідна країна”.

Скульптуру виготовив київський скульптор. Її вага – п’ять тонн. Довкола постаменту – цитата з антифашистського вірша, написаного Павлом Тичиною в 1943 році: “Я єсть народ, якого Правди сила ніким звойована ще не була”.

27 липня

Інші дати
Володимир Воробйов
1876 – професор анатомії, член АН УРСР. Засновник школи функціональної динамічної анатомії. Створив у Харкові перший у світі «Музей становлення людини». Автор «Атласу анатомії людини» в 5 т.
Розгорнути
Володимир Маковський
1870 – український учений у галузі турбінобудування. Засновник вітчизняної наукової школи газотурбобудування.
Розгорнути
Народився Іван Гнатюк
(1929, с. Дзвинячі Тернопільської обл. - 2005) -  український поет. Автор збірок "Паговіння", "Калина", "Повнява", "Жага", "Життя", "Дорога", "Чорнозем", "Турбота" та ін.
Розгорнути
Народився Володимир Короленко
(1853, м.Житомир – 1921) — письменник, журналіст, публіцист і громадський діяч. Автор вторів «Сліпий музикант», «У поганому товаристві», «Сорочинська трагедія» та ін.
«Ні, не вихваляти треба терор, а застерігати від нього, звідки б він не виходив. І благо тій стороні, яка першою зуміє відокремитись від кривавого туману, й першою згадає, що мужність у відкритому бою може йти поряд із людяністю і великодушністю до переможеного… Історія нас розсудить…». (Володимир Короленко).
Розгорнути