chrome firefox opera safari iexplorer

Знаменитому «Квадрату» виповнилось 101 рік

21 червня 2016 о 11:28

21 червня 1915 року в дачному селищі Кунцеве під Москвою Казимир Малевич завершив написання картини «Чотирикутник».

«Чотирикутник» — одна з найвідоміших картин в стилі супрематизму. Перейменована згодом у «Чорний квадрат», сьогодні вона, як і ще дві її авторські копії, зберігаються у Третьяковській галереї в Москві.

Казимир Малевич народився 23 лютого 1879 року в Києві у сім'ї дрібного службовця польського походження. Хоча дома говорили польською, київське оточення родини було україномовним. У 1920-ті роки Малевич у більшості своїх анкет записувався як українець. Художник займався живописом, який вивчав у Миколи Пимоненка в Київський рисувальній школі.

Двічі Малевич безуспішно намагався вступити у Московське училище живопису, а після остаточного переїзду в Москву, в 1907 році брав приватні уроки живопису. Через три роки він уперше взяв участь у виставці художників об'єднання «Бубнового валета», що працювали в стилі постімпресіонізму, після чого виставлявся у Петербурзі, Мюнхені та Москві, займався оформленням видань і декорацій для у футуристичному стилі.

У грудні 1913 року під час роботи над постановкою опери «Перемога над Сонцем» у Петербурзі, Малевичу прийшла ідея наполовину зафарбованого чорного квадрата, як головної декорації однієї із сцен.

21 червня 1915 року в дачному селищі Кунцеве під Москвою Казимир Малевич завершив написання картини «Чотирикутник», яка разом із «Чорним кругом» і «Чорним хрестом» 1 січня 1916 року були виставлені на футуристичній виставці російського авангарду «0,10» у Петербурзі.

Пізніше «Чотирикутник» (який насправді не має геометрично прямих кутів) був перейменований у «Чорний квадрат». Малевич виконав декілька його копій, що відрізняються малюнком, фактурою і кольором, а також полотна «Червоний квадрат» (1915) і «Білий квадрат» (1918), котрі за його задумом склали художньо-філософську тріаду.

На думку Малевича, «Чорний квадрат» був найкращою його роботою і за його заповітом став основним символом під час похорону художника в 1935 році. «Чорний квадрат», має розміри 79,5 см на 79,5 см. Зберігається у Третьяковській галереї в Москві, де також зберігаються ще два авторські повторення картини (інші два — в Російському музеї в Москві і в Ермітажі в Петербурзі).

Джерело: gazeta.ua
Розділи: Новини культури

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути

Новини Дивитися всі