chrome firefox opera safari iexplorer

Українське – найкраще! Кухня – теж, ясна річ

13 лютого 2019 о 09:08
foodandmood.com.ua

За оцінками експертів, Україна належить до десятки країн з найсмачнішою кухнею. Перелік, за інформацією сайту , виглядає так: В’єтнам, Греція, Італія, Японія, Франція, Швейцарія, Україна, Китай, Індія, Іспанія.

Питомо українські борщ, сало, вареники, галушки, різноманітні пундики завоювали прихильників на всій земній кулі. У найдальших далечах знайдеться ресторанчик, де готують по-українськи (щоправда, часом з місцевими особливостями).

До речі, про пундики. Виявляється, ми віддаємо перевагу простому тістові (без дріжджів та здоби). Галушки, шулики, коржі, вергуни, гречаники й сила-силенна всього іншого. А от тісто на дріжджах  використовується для паляниць, короваїв, пампушок… Зрештою – для заварних бубликів, якими торгували  українські бублейниці від незапам’ятних часів.  

А ви знаєте, що їли українці за «незапам’ятних часів»?  Багатьом з нас навіть назви тодішніх страв не знайомі. Наприклад:

Саламаха (соломаха, саламата). Гречане або житнє борошно просмажували, робили з нього рідке тісто, а потім вливали, розмішуючи, у підсолений окріп. Додавали засмажку зі смальцю та часнику. Поживна страва, й від хворощів  помічна – не дарма ж бо саламахою живилися козаки в походах!

Кваша також готувалася з борошна, й таки знову – із житнього (дві частини) та гречаного (одна). Борошно   запарювали окропом, добре вимішували й ставили на ніч у тепле місце — для «заквашування». Вранці варили у горщику й їли як солодку страву, присмачивши садовими ягодами — якщо літо, й вареними грушками — якщо зима.

 Шпундра – це свинячі реберця, обсмажені на салі ) бажано підкопченому) й тушковані з бурячками на буряковому  ж кваску. Знавці кажуть, взимку зігріває — миле діло!

Буряки, до речі, віддавна були в українців на першому місці з-поміж усіх овочів. Ще, звичайно ж, часник та цибуля. Згодом з’явилися картопля, помідори, огірки.

До страв  додавали багато різних прянощів: кріп, м’яту, любисток, кмин…

З фруктів полюбляли вишні, сливи, груші, порічки, кавуни, яблука, малину. Більшість із них – не лише у свіжому, а й сушеному чи квашеному вигляді.  

І нарешті — кілька похвальних слів борщу, князеві нашої кухні. Для його приготування може використовуватися понад 20  складників! Нині відомо близько 40 різновидів борщу, в різних місцевостях його готують інакше, зі своїми неповторними нюансами.  Та що там місцеві відмінності – у кожної господині, як відомо, борщ свій, особлививй...

Отже, любімо, шануймо, куштуймо та нахвалюймо — кухня ж бо є неодмінною і важливою  частиною нашої рідної культури!

«Рідна країна»

(текст — за матеріалами інтернет-видань 

Розділи: Традиції

7 серпня

Інші дати
Народився Пантелеймон Куліш
(1819, смт. Вороніж, Сумська область - 1897) - український письменник, драматург, фольклорист, етнограф, перекладач, критик, редактор, видавець. Автор першого україномовного історичного роману «Чорна рада».
«… единственные во всем мире по своему поэтическому достоинству малороссийские песни, вспомните дивную историю Малороссии, эту поэму-историю, которая как героическая песня легла на скрижалях мира – и вы не можете не призадуматься над судьбой этого необыкновенного народа, который явился чудесным образом, как роскошный цветок посреди враждебных для него стихий…» (Пантелеймон Куліш)
Розгорнути